Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Moja sprzedaż towarów jest ewidencjonowana bezwzględnie na kasie fiskalnej, sprzedaję perfumy i kosmetyki. Klient, jeżeli kupuje te perfumy, czasami dokonuje zakupów w krótkich okresach czasu i do tego za każdym razem wydawane są paragony. Klient też poprosił o wystawienie faktury na te wszystkie produkty i zwrócił mi paragony (jest ich kilka). Czy do tych paragonów mogę wystawić jedną fakturę, czy do każdego paragonu osobna faktura?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelnik ma prawo do udokumentowania sprzedaży z kilku paragonów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury.

UZASADNIENIE

Co do zasady, zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Natomiast fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8 (art. 106i ust. 1 ustawy). Z kolei, jak wynika z art. 223 Dyrektywy 2006/112/UE Rady z dnia 28.11.2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, państwa członkowskie zezwalają podatnikom na wystawienie faktur zbiorczych zawierających dane obejmujące kilka odrębnych dostaw towarów lub transakcji świadczenia usług, pod warunkiem, że VAT od dostaw towarów lub transakcji świadczenia usług wymienionych na fakturze zbiorczej staje się wymagalny w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego. Zatem, nie ma przeszkód, aby Czytelnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego na rzecz jednego nabywcy.

W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Przepis nie ma jednak zastosowania do sprzedaży paragonowej, gdy wartość sprzedaży i kwota podatku widnieje w raporcie kasowym dobowym, a także w przypadku, gdy paragon został uznany za fakturę wystawioną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy. Dotyczy to sytuacji, w której kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, bowiem paragon może wówczas zostać uznany za fakturę uproszczoną i do takiego paragonu nie wystawia się już faktury. Faktura ta nie musi zawierać takich elementów, jak: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów oraz ich adresy, miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów, ceny jednostkowej netto, wartości netto dostarczonych towarów, stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Wymienione powyżej elementy faktury mogą być pominięte pod warunkiem, że zawiera ona dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Faktura zbiorcza powinna być wystawiona w oparciu o obowiązkowe elementy faktury wynikające z art. 106e ustawy o VAT m.in. zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Na takiej fakturze powinny znaleźć się dane wszystkich dostaw towarów. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 marca 2018 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.872.2017.2.JM.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 106b ust. 3, art. 106e ust. 1 i ust. 5 pkt 3, 106h ust. 1-4, art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług