Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

22 października 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie: sygn. akt I FSK 1389/12), w sprawie refakturowania oraz stosowania właściwej stawki podatku VAT na dostawę przez wynajmującego energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz usług wywozu nieczystości na rzecz najemcy lokalu.

Sprawa dotyczy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, która wynajmuje lokale użytkowe. Agencja obciąża najemców za media w postaci zaliczek, które są określone w umowie najmu. Wątpliwości Agencji co do stawki podatku VAT w przypadku refakturowania mediów (23% jak w stosunku do najmu czy 8% jak w stosunku do poszczególnych mediów) rozstrzygnął Minister Finansów (interpretacja indywidualna), zaliczając opłaty z tytułu mediów jako dopełniające umowę najmu oraz stwierdził, iż dla całego świadczenia należy stosować stawkę podstawową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie podzielił jednak poglądów organu podatkowego uznając, że jeżeli opłaty wynikające z eksploatacji lokali (woda, CO, wywóz śmieci) są ujęte w umowie najmu jako odrębne pozycje - można zastosować dla nich stawkę obniżoną.Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrując skargę organu podatkowego na wyrok WSA w celu rozstrzygnięcia wątpliwości, postanowił zadać niżej wymienione pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE w sprawie sposobu interpretacji odsprzedaży mediów jako dostawy lub usługi oraz określenia właściwej stawki podatku VAT na podstawie Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej:

  1. Czy przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że dochodzi do dostaw przez wynajmującego energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz usług wywozu nieczystości na rzecz najemcy lokalu, bezpośrednio zużywającego te towary i usługi, które dostarczane są do tego lokalu przez wyspecjalizowane podmioty trzecie, w sytuacji gdy stroną umów o dostawy tych towarów i świadczenie usług jest wynajmujący przenoszący jedynie koszty ich poniesienia na najemcę lokalu z nich faktycznie korzystającego?

  2. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze - czy koszty energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz wywozu nieczystości zużytych przez najemcę lokalu powiększają u wynajmującego podstawę opodatkowania (czynsz), o której mowa w art. 73 Dyrektywy 112, z tytułu świadczenia usługi najmu, czy też przedmiotowe dostawy i usługi stanowią świadczenia odrębne od usługi wynajmu lokali?

Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie TSUE pozwoli na ostateczne rozstrzygniecie czy fakturowanie mediów powinno być dokonywane ze stawką właściwą dla usług najmu czy stawką właściwą dla poszczególnych mediów.