Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W 2014 roku klient ze Szwecji zamówił u nas wykonanie usługi, polegającej na wykonaniu elementów konstrukcji stalowych i ich malowaniu (nasz materiał i nasza robocizna). Wpłacił nam zaliczkę. Klient żąda wystawienia faktury na zaliczkę. Czy mam obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej? Jeżeli tak to z jaką datą mam mu ją wystawić, z datą otrzymania zaliczki czy wykonania elementów?

ODPOWIEDŹ

Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej przy WDT.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności, w przedstawionej sytuacji, należy zwrócić uwagę na rodzaj świadczenia wykonywanego przez Czytelnika dla kontrahenta ze Szwecji. W przypadku, gdy realizuje Pan zlecenie polegające na wykonaniu z własnych elementów konstrukcji stalowych i ich malowaniu nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług, ale z dostawą towarów.

W myśl z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy podatnik otrzyma część lub całość zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 - jest on zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej te czynności.

Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2013 roku uchylony został art.20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, otrzymanie przed dokonaniem WDT całości lub części ceny rodziło powstanie obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Obecnie, zgodnie z art.20 ust.1 ustawy o podatku VAT w przypadku dokonania WDT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15.dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.106i ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później, niż 15.dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Oznacza to, iż na gruncie obowiązujących obecnie uregulowań prawnych w zakresie podatku VAT, otrzymanie całości lub części zapłaty (zaliczki) przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nie daje podstaw do wystawienia faktury zaliczkowej i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Kontrahent nie ma podstaw do żądania wystawienia faktury zaliczkowej, ale warto wiedzieć, że fakturę z tytułu WDT można wystawić również wcześniej. Kwestię tę reguluje zapis art. 106i ust. 7 powołanej wyżej ustawy, zgodnie z którym można tego dokonać do 30 dni wcześniej, przed dniem dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Wyjątek stanowi dostawa i świadczenie usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. media, usługi ochrony, stała obsługa prawna lub biurowa, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy).

Oczywiście ta regulacja znajdzie zastosowanie, gdy dostawca towaru (wykonawca usługi) zna termin realizacji kontraktu.

Reasumując należy uznać, iż nie ma podstaw prawnych do wystawienia faktury zaliczkowej w sytuacji WDT. Fakturę dokumentującą WDT można wystawić najwcześniej 30 dni przed dostawą towaru, a najpóźniej 15.dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Ryszard Bielik