Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

February 16, 2011

Finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę a przychód jej pracowników i zleceniobiorców

0 875

Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w imprezie integracyjnej – zawodach sportowych (przejazdy, wyżywienie, zakwaterowanie) sfinansowany ze środków obrotowych Spółki, nie są nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracowników.

Wynika to ze stanowiska Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2010 roku (nr DD3/033/122/CRS/10/PK-620), który zmienił z urzędu interpretację indywidualną z dnia 4 kwietnia 2008 roku wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-4/07-9/AG).

Sytuacja Podatnika (zdarzenie przyszłe)

Kancelaria prawna Spółka komandytowa ma zamiar zawrzeć w 2008 roku umowę z firmą oferującą grupowe ubezpieczenia zdrowotne. W ramach zawartej umowy pracownicy Wnioskodawcy, osoby pozostające z nim w stałym stosunku zlecenia (adwokaci i radcowie prawni) oraz wybrani członkowie rodzin ww. osób będą uprawnieni do korzystania w określonym zakresie z usług oznaczonych prywatnych zakładów opieki zdrowotnej.

Koszty świadczeń wykonanych przez prywatne zakłady opieki zdrowotnej na rzecz tych osób pokrywać będzie ubezpieczyciel z tytułu ubezpieczenia. Wnioskodawca będzie płacił ubezpieczycielowi miesięczną składkę, której wysokość uzależniona będzie od ilości ubezpieczonych przez Wnioskodawcę osób. Spółce znana jest część składki jaka przypadać będzie na każdą ubezpieczoną osobę. Umowa ubezpieczenia, którą zamierza zawrzeć mieści się w grupach wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), tj. grupy 1 i 5 Działu I oraz grupy 1 i 2 Działu II. Uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych umów nie będzie pracodawca (Wnioskodawca) i umowa ta będzie wykluczać w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym będzie zawarta, wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

- Czy dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne wykupione przez Wnioskodawcę na rzecz członków rodzin jego pracowników i członków rodzin osób pozostających z nim w stałym stosunku zlecenia (adwokatów) będzie stanowić przychód pracowników i zleceniobiorców (adwokatów)...

- Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników i zleceniobiorców (adwokatów) stanowić będą dla tych osób przychód...

Uzasadnienie Ministra Finansów

W interpretacji z dnia 4 kwietnia 2008 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, uznał, że wydatki poczynione przez spółkę na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jego pracowników i zleceniobiorców (adwokatów) będą stanowić przychód tych osób, tym bardziej, że znana jest część składki przypadająca na każdą osobę i właśnie ta część stanowić będzie jej przychód, w tym również w zakresie niezaliczania do przychodów pracowników i zleceniobiorców opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne członków ich rodzin.

Po przeanalizowaniu akt sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa Minister Finansów uznał, że:

„ ... wszelkie wypłaty i świadczenia otrzymane przez podatnika w związku umową zlecenia czy umową o dzieło, zawartą z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną i jej jednostką organizacyjną oraz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Wnioskodawca oprócz opłacania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na rzecz swoich pracowników i zleceniobiorców opłaca również składki na ubezpieczenie zdrowotne członków ich rodzin, wówczas przychodem pracownika (ze stosunku pracy) oraz zleceniobiorcy (z działalności wykonywanej osobiście) jest łączna wartość składek poniesionych przez Wnioskodawcę, przypadająca na pracownika i członków jego rodziny oraz odpowiednio na zleceniobiorcę i członków jego rodziny. Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny pracownika jak również zleceniobiorcy jest świadczeniem w naturze otrzymywanym przez tego pracownika i odpowiednio zleceniobiorcę. Należy zwrócić uwagę, że gdyby nie łączący pracownika i zleceniobiorcę z Wnioskodawcą stosunek pracy i umowa zlecenia, członkowie ich rodzin nie otrzymywaliby tego świadczenia. Stąd też nie ma uzasadnienia, aby w takim przypadku przychód przypisywać osobie trzeciej, jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy. W konsekwencji brak jest podstaw, aby Wnioskodawca wystawiał dla członków rodziny pracowników i zleceniobiorców informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C).

Reasumując, opłata za wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego przez Wnioskodawcę na rzecz pracownika i zleceniobiorcy oraz członków ich rodzin będzie stanowić odpowiednio przychód pracownika i zleceniobiorcy. Wnioskodawca ma zatem obowiązek doliczyć do przychodu pracownika oraz zleceniobiorcy łączną kwotę poniesionych wydatków na ich dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne członków ich rodzin i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy”.