Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

January 6, 2015

Fiskalizacja a termin rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej

0 1168

Od dnia 1 marca 2015 roku jestem zobowiązana do zainstalowania kasy rejestrującej. Kasę zamierzam zakupić wcześniej, ale początkowo będę uczyła się jej obsługi. Czy zakup kasy jest równoznaczny z obowiązkiem jej fiskalizacji? Jeśli ufiskalnię kasę wcześniej np. 15 lutego to czy również muszę zacząć prowadzić ewidencję jeszcze przed dniem 1 marca?

ODPOWIEDŹ

Nie, obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej powstaje z dniem 1 marca 2015 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363) przez fiskalizację kasy rozumie się jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego. Fiskalizacja kasy oznacza zatem nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej. Od tego momentu zapisywane są w pamięci fiskalnej wszystkie dane o operacjach gospodarczych prowadzonych na kasie. Kasa rejestrująca, która nie została poddana fiskalizacji działa w trybie „treningowym”. Powyższe oznacza, że wprowadzone do niej transakcje nie są zapisywane w sposób trwały, wobec tego kasa nie stanowi ewidencji i nie może być wykorzystywana do celów podatkowych. Dopiero czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy generuje jednokrotny i niezmienialny zapis danych, który jest nieusuwalny, ale równocześnie umożliwia wielokrotny ich odczyt.

Bez dokonania fiskalizacji kasy niemożliwe jest również otrzymanie numeru ewidencyjnego dla tego urządzenia, co wyklucza prowadzenie za jego pomocą jakichkolwiek czynności opodatkowanych. Gdy kasa działa w trybie szkoleniowym istnieje możliwość wystawiania paragonów niefiskalnych oraz niefiskalnych raportów dobowych, jednak dokumenty te nie mogą stanowić podstawy ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, czy też ewidencji przychodów u ryczałtowca.

Jednym z obowiązków Podatnika prowadzącego ewidencję za pomocą kas fiskalnych jest zgłoszenie danych dotyczących kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, wzór tego zgłoszenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia, powyższe wynika z zapisu art. 111 ust. 3a pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 13 ust. 5 cytowanego rozporządzenia.

Pojęcie „termin rozpoczęcia ewidencjonowania” nie jest tożsame z pojęciem „data fiskalizacji kasy”. Przez termin rozpoczęcia ewidencjonowania należy rozumieć termin, w którym Podatnik ma obowiązek rozpocząć i faktycznie rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Rozpoczęcie ewidencjonowania w obowiązującym  terminie umożliwia skorzystanie z ulgi na zakup kasy oraz wyłącza możliwość zastosowania wobec Podatnika sankcji związanej z naruszeniem obowiązku ewidencjonowania.         

Jednym z obowiązków Podatnika dokonującego sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest obowiązek fiskalizacji kasy, którą zamierza stosować do ewidencji obrotu. Termin ten pośrednio wynika również z zapisu § 13 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, który określa, iż rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przez podatnika poprzedzone jest dokonaniem fiskalizacji kasy. Jest ona w myśl § 13 ust. 3 dokonywana przez serwisanta kas poprzez jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie trybu fiskalnego pracy kasy z równoczesnym wpisaniem numeru identyfikacji podatkowej podatnika (NIP) do pamięci fiskalnej. Fakt zakupu kasy i wystawienie faktury jej zakupu nie powoduje absolutnie konieczności natychmiastowej fiskalizacji i rozpoczęcia ewidencjonowania.

Reasumując powyższe, nawet w sytuacji, gdy kasa zostanie nieco wcześniej ufiskalniona to obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za jej pomocą powstanie z dniem 1 marca 2015r. Powyższe oznacza, iż do tego momentu kasa może stać nieużytkowana, nie można jednak np. już za miesiąc luty dokonać odliczenia ulgi z tytułu jej zakupu (z powodu nie rozpoczęcia jeszcze w tym miesiącu ewidencjonowania). Jednocześnie jeśli jest Pani podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona na podstawie art. 113 ust. 1 lub  9 ustawy o podatku od towarów i usług to rozpoczynając wcześniej ewidencję za pomocą kasy mogłaby Pani zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży „bezrachunkowej”, ponieważ taką stanowiłaby ewidencja za pomocą kasy rejestrującej.Wioletta Gramis