Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 9, 2018

Holenderski dokument "Raport exit EU" jako potwierdzenie eksportu

0 1510

Dokument przedstawiony przez pocztę holenderską tj. "Raport exit EU" stanowi wystarczające potwierdzenie wywozu towarów poza UE i może stanowić podstawę do zastosowania stawki 0%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2017 roku nr 0111-KDIB3-3.4012.119.2017.1.MK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową firmę zajmującą się w przeważającej mierze sprzedażą wysyłkową towarów (kosmetyki, karma dla zwierząt) dla odbiorców indywidualnych. Zdecydowana większość sprzedaży jest kierowana do odbiorców z poza Unii Europejskiej, stanowi więc eksport zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ostatnio Wnioskodawca otrzymał propozycje skorzystania z usług poczty holenderskiej przy wysyłce towarów poza UE.

Poczta holenderska nie wydaje dokumentu IE-599. W zamian wydaje dokument o nazwie "Exit EU Report". W adnotacji końcowej na tym elektronicznym dokumencie stwierdzono, że "dokument ten może być traktowany jako alternatywny dowód na wysyłkę dóbr (towarów) poza teren Unii Europejskiej". Wnioskodawca zaznacza, że chodzi tu o ogólnokrajowy Urząd pocztowy w Holandii POSTNL odpowiednik Poczty Polskiej. Według posiadanej przez Wnioskodawcę wiedzy jest to instytucja działający zgodnie z zasadami Światowej Konwencji Pocztowej.

Jednocześnie eksport towarów za pośrednictwem Poczty holenderskiej będzie dotyczył wyłącznie towarów o wartości poniżej 1000 euro.

Czy dokument elektroniczny Poczty holenderskiej stanowi potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej i czy na podstawie tego dokumentu oraz wystawionej faktury na odbiorcę pozaunijnego oraz posiadanej zapłaty za sprzedany towar Wnioskodawca może stosować stawkę 0% dla towarów eksportowanych zgodnie z art. 41 ust. 5, 6 i 6a ustawy o podatku od towarów i usług ? Wnioskodawca Zakłada, że potwierdzenie z urzędu pocztowego z Holandii otrzyma przed terminem złożenia deklaracji podatkowej.

Stanowisko Dyrektora

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej – art. 41 ust. 6 ustawy.

W myśl art. 41 ust. 6a ustawy dokumentem, o którym mowa w ust. 6, jest w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;

  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny. 

Mając na uwadze powyższe przepisy wskazać należy, że zastosowanie stawki 0% w eksporcie towarów jest możliwe pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Niemniej katalog dokumentów wskazany w art. 41 ust. 6a ustawy jest otwarty, co oznacza, że podatnik dla wykazania eksportu może posłużyć się każdym dokumentem, który jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości potwierdza wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.

Uwzględnić przy tym należy, że w sytuacji gdy eksport towarów stanowi wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, które w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu poza terytorium Wspólnoty znajdują się na terytorium kraju, to wywóz tych towarów z kraju poza obszar Unii Europejskiej powinien nastąpić w ramach transportu (wysyłki) zasadniczo o nieprzerwanym charakterze tj. aby przeznaczeniem nadanego towaru było tylko jego wywiezienie z terytorium Unii Europejskiej (por. uchwała NSA z 25 czerwca 2012 r. sygn. akt I FPS 3/12).

Stąd wystawiony przez Pocztę holenderską dokumentem o nazwie „Exit EU Report” z adnotacją, że dokument ten stanowi dowód na wysyłkę towarów poza terytorium Unii Europejskiej może stanowić dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, po otrzymaniu którego Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 0%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.