Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 2, 2013

Honoraria za przeniesienie praw autorskich a VAT

0 928

Wnioskodawca prowadząc działalność gospodarczą, w zakresie której będzie świadczył usługi polegające na udziale w produkcjach filmowych, telewizyjnych, koncertach, spektaklach etc. oraz otrzymując honoraria za przeniesienie praw autorskich do wizerunku wykreowanej przez niego postaci – ma prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 marca 2013 roku nr IPPP2/443-68/13-2/KG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Aktor, który otrzymuje honoraria na podstawie zawieranych umów cywilno - prawnych za udział w produkcjach filmowych, telewizyjnych, koncertach, spektaklach oraz za przeniesienie praw autorskich do wizerunku wykreowanej przez niego postaci. Aktor ma status artysty - wykonawcy w świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie zamierza zarejestrować działalność gospodarczą.

Wątpliwości Aktora wiążą się z prawem do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do usług wymienionych w złożonym wniosku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

 Analizując możliwość zwolnienia świadczonych przez Aktora usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, na wstępie organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do której odwołuje się ustawodawca w treści ww. art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b - przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Z art. 8 ust. 2 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, wynika, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.

Zatem Aktor świadcząc usługi polegające na jego udziale w produkcjach filmowych, telewizyjnych, koncertach, spektaklach oraz pobierając wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do wizerunku wykreowanej przez niego postaci – występuje jako twórca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które wynagradzane będzie w formie honorariów. Tym samym należy uznać za wypełnioną przesłankę podmiotową art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Zatem zasadnym staje się przeanalizowanie czy świadczone przez Zainteresowanego usługi polegające na udziale w produkcjach filmowych, telewizyjnych, koncertach, spektaklach oraz na przeniesieniu praw autorskich do wizerunku wykreowanej przez niego postaci można uznać za usługi kulturalne.

Analizując zakres świadczonych przez Aktora usług organ podatkowy wskazał, iż mają one niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci artystycznego wykonania zadań aktorskich w produkcjach filmowych, telewizyjnych, koncertach, spektaklach. Tym samym należy uznać, iż przedmiotowe usługi są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż z uwagi na fakt, że Aktor jest twórcą i artystą wykonawcą, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, to świadczone przez niego usługi kulturalne w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.