Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

December 31, 2012

Honorarium za wykonanie zrealizowanej usługi kulturalnej a zwolnione od podatku VAT

0 983

Honorarium otrzymane przez indywidualnego twórcę za wykonanie usługi kulturalnej podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 października 2012 roku nr ITPP1/443-918/12/MS.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca, który jest twórcą ilustracji i filmu animowanego, na zamówienie Stowarzyszenia będącego instytucją kultury, zrealizował usługę kulturalną - autorskie warsztaty. Odbiorcami tej usługi byli uczniowie i studenci, a udział w zajęciach był dla uczestników bezpłatny. Usługa ta w szczególności polegała na: przygotowaniu własnej koncepcji warsztatów, przygotowaniu autorskich materiałów szkoleniowych dla uczestników, opracowaniu szczegółowego scenariusza zajęć i na osobistym prowadzeniu warsztatów wraz z autorskim nadzorem nad pracami uczestników. Na realizację przedmiotowych warsztatów Stowarzyszenie otrzymało dotacje. Za wykonaną usługę kulturalną, Wnioskodawca otrzymał od zamawiającego honorarium autorskie.

W związku powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy honorarium za wykonanie zrealizowanej usługi kulturalnej jest zwolnione od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

  • podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

  • indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Zwolnienie określone w powyższym przepisie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Analizując możliwość zwolnienia świadczonych przez Wnioskodawcę usług na gruncie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ww. ustawy, na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego - zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy - są utwory:

  • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

  • plastyczne;

  • fotograficzne;

  • lutnicze;

  • wzornictwa przemysłowego;

  • architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

  • muzyczne i słowno-muzyczne;

  • sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

  • audiowizualne (w tym filmowe).

Na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy, domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Dokonując analizy powyższych przepisów podatkowych organ podatkowy uznał, iż twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej”, należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro Wnioskodawca w zakresie wykonanej usługi związanej ze zorganizowaniem warsztatów kulturalnych, występował jako indywidualny twórca i artysta wykonawca, wynagradzany w formie honorarium, a usługa ta miała związek z kulturą - to usługa ta podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i u sług; art. 1, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.