Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

September 28, 2012

Import towarów o małej wartości a obowiązek zapłaty VAT

0 1269

We wrześniu kupiłam od szwajcarskiej firmy akcesoria za 20 EUR. Towar został zamówiony przez Internet oraz dostarczony przesyłką kurierską. Czy powinnam opodatkować VAT ten import?

ODPOWIEDŹ

 Podatek od towarów i usług jest zobowiązany płacić podatnik, który sprowadza towar spoza obszaru Unii Europejskiej na terytorium Polski w ramach czynności importu towarów. Obowiązek ten dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale też osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a sprowadzają towar z zagranicy. W takim przypadku podatnicy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

Przesyłki pocztowe i kurierskie otrzymywane z państw trzecich (np. ze Szwajcarii) są traktowane jak każde inne towary importowane. Zatem przesyłanie towarów do Polski spoza terytorium UE wiąże się – co do zasady – z koniecznością uiszczenia przywozowych należności celnych i podatkowych.

Zgodnie z postanowieniami art. 23 i art. 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 roku ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości (wysyłki komercyjne, np. rzeczy zmówione przez Internet - zamówienie wysyłkowe) wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie. Za „towary o niewielkiej wartości” uważa się towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę. Zwolnienia nie stosuje się do wyrobów alkoholowych, perfum i wód toaletowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Zwolnienia od podatku nie stosuje się do napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych.

Należy jednak pamiętać, że na mocy art. 51 ust.3 ustawy o VAT, zwolnienia od podatku, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego (w tym również za pośrednictwem Internetu). Niestety, ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „zamówienie wysyłkowe”.

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/443-497/ 09/10-3/S/BM/AK z 15 grudnia 2010 roku, zakupy w drodze zamówienia wysyłkowego winny posiadać następujące cechy:

• zamówienie nie jest składane osobiście przez kupującego u dostawcy, ale dokonywane jest np. drogą pocztową, telefoniczną, faksem, poprzez Internet,

• zamówiony towar jest przesyłany, na wskazany przez kupującego adres, przez podmioty wyspecjalizowane w dziedzinie dostarczania przesyłek, np. poprzez pocztę, kuriera, bez konieczności dokonywania osobistego odbioru towarów przez kupującego.

Dodatkowo Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż zazwyczaj, przy zamówieniach wysyłkowych, zapłata za towar, w zależności od umowy zawartej przez strony transakcji, jest realizowana jako przedpłata, np. jako przelew na rachunek bankowy sprzedającego, bądź za pobraniem, np. przez firmę dokonującą dostawy po dostarczeniu towaru do zamawiającego.

Należałoby zatem dokładnie przeanalizować złożone przez Panią zamówienie, czy spełnia ono przytoczoną powyżej definicję zamówienia wysyłkowego. Jeżeli akcesoria zakupione w Szwajcarii o wartości 20 EUR nie zostały poprzedzone zamówieniem wysyłkowym, na mocy art. 51 ust. 1 o podatku VAT, ich zakup jest zwolniony z podatku od towarów i usług. W przeciwnym wypadku, import towarów podlega opodatkowaniu VAT.

Iwona Porez