Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

February 1, 2016

Import usług informatycznych od niezarejestrowanego podmiotu unijnego

0 1009

Chcę zlecać wykonywanie pojedynczych usług informatycznych spółce LTD zarejestrowanej w Anglii, (która nie jest podatnikiem VAT, ani też zarejestrowana na potrzeby UE). Za wykonanie usługi wystawi mi faktury. Jak będzie wyglądało u mnie rozliczenie tej faktury w deklaracji VAT-7, oraz w deklaracji VAT-UE? Nadmieniam, że jestem czynnym podatnikiem VAT oraz VAT-UE. 

ODPOWIEDŹ

W deklaracji VAT-7 należy wykazać:

  • w pozycji 27: łączną kwotę podstawy opodatkowania z tytułu importu usług,

  • w pozycji 28: łączną kwotę podatku należnego z tytułu importu usług,

  • w pozycji 43: łączną kwotę podstawy opodatkowania z tytułu importu usług (stano-wiącą jednocześnie wartość netto nabytych usług),

  • w pozycji 44: łączną kwotę podatku należnego z tytułu importu usług (stanowiącą jednocześnie podatek naliczony do odliczenia).

  • Importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

UZASADNIENIE

W opisanym przez Czytelnika przypadku zastosowanie znajdzie art.28b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym usługi te są uznawane za świadczone na terytorium Polski. Na podstawie art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT świadczenie to stanowi import usług, a usługobiorca ma obowiązek rozliczenia podatku należnego od takiej transakcji.

Przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług zastosowanie znajdzie w tym przypadku art.19a ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 ustawy o VAT).

Podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko co stanowi zapłatę (art.29a ust.1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania określona w euro jest przeliczana wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a). Od ustalonej podstawy opodatkowania należy wyliczyć VAT należny wg stawek, jakie obowiązują dla usługi krajowej tj. w tym przypadku 23%.

Natomiast zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca. Oznacza to, że Czytelnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od importu usług, oczywiście jeżeli usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W deklaracji dla podatku od towarów i usług należy zaewidencjonować te usługi zgodnie z opisem na początku porady. Nie wypełniają Państwo pozycji 29: podstawa opodatkowania importu usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej (z terytorium innych krajów UE), do których stosuje się art.28b oraz pozycji 30: podatek należy od usług z poz.29, gdyż Państwa kontrahent nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

<strong>Podstawa prawna:</strong> art.2 pkt 9, art.17 ust.1 pkt 4, art.19a ust.1 i 8, art.29a ust.1, art.28b, art.31a, art.86 ust.2 pkt 4 lita ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Jan Falkowski