Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Import usług kulturalnych polegających na realizowaniu występów artystycznych przez zagraniczne teatry czy zespoły muzyczne podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%. Z kolei import usługi kulturalnej świadczonej przez zagranicznego artystę muzyka będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2016 roku nr IPTPP2/4512-603/15-3/IR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Muzeum, czynny podatnik podatku VAT, które zostało zobligowane do przeprowadzenia cyklicznej, dorocznej imprezy artystycznej, mającej charakter otwarty i niebiletowany dla publiczności. W trakcie imprezy odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne i widowiska artystyczne, które prezentowane były m.in. na placach i ulicach miasta. Usługodawcami wykonującymi występy artystyczne na terenie działania Festiwalu były zagraniczne zespoły muzyczne i teatry oraz indywidualni artyści muzycy.

Zagraniczne podmioty są podatnikami nieposiadającymi siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, nie są zarejestrowani na terytorium Polski jako podatnicy podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Muzeum zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy dla nabywanych usług kulturalnych świadczonych przez zagraniczne podmioty, jeżeli celem ich nabycia jest realizacja masowej, nieodpłatnej usługi kulturalnej, świadczonej w interesie publicznym na rzecz mieszkańców miasta, finansowanej w całości z środków publicznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż Muzeum jak również zagraniczne podmioty spełniają definicję podatnika, wskazaną w art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług, a ponadto w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania zastrzeżenia wymienione w art. 28b ust. 1 ww. ustawy. Zatem, w przypadku usług kulturalnych świadczonych przez zagraniczne podmioty na rzecz Muzeum, miejscem świadczenia tych usług w świetle art. 28b ust. 1 ww. ustawy będzie terytorium kraju, a zatem Polska. W związku z tym, Muzeum nabywając przedmiotowe usługi działa jako podatnik w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, jest zobowiązany do rozpoznania importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ww. ustawy. Tym samym zobowiązany jest do opodatkowania importu przedmiotowych usług zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski.

Ponadto, iż nabywane przez Muzeum usługi polegające na realizowaniu występów artystycznych, mają niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, nie będą spełniały przesłanki podmiotowej do zwolnienia przedmiotowych czynności z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ww. ustawy. Bowiem polski ustawodawca odwołuje się do przepisów obowiązujących w polskim porządku prawnym. Zatem przy imporcie usług fakt, iż określony kontrahent zagraniczny jest instytucją kultury w swoim państwie bądź może być uznany za instytucję o charakterze kulturalnym nie ma znaczenia. Tym samym nabyte przez Muzeum usługi kulturalne od zespołów muzycznych czy teatrów nie korzystają ze zwolnienia od podatku. Wobec powyższego, nabyte usługi kulturalne podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku w wysokości 23%.

Z kolei odnosząc się do usługi kulturalnej świadczonej przez artystę muzyka, który jest indywidualnym twórcą i artystą wykonawcą, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych obowiązujących na terytorium Polski, organ podatkowy uznał, iż została spełniona przesłanka podmiotowa sprzedawcy świadczącego usługę kulturalną. Zatem organ podatkowy stwierdził, iż Muzeum, u którego wystąpił obowiązek z tytułu importu ww. usług kulturalnych przysługuje zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.