Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , OCHRONA ZDROWIA , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

January 23, 2015

Import usług laboratoryjnych a VAT

0 1078

Laboratorium za miesiąc, w którym dokona importu usługi powinno złożyć deklarację VAT-9M, w której wykaże wartość podatku należnego obliczonego według stawki podstawowej VAT, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2014 roku nr IBPP3/443-1143/14/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Laboratorium, które prowadzi działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej. Dla świadczonych usług ochrony zdrowia korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, natomiast dla pozostałej sprzedaży, tj. dochody z tytułu najmu, sprzedaż suplementów diety w niewielkim zakresie, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. W związku z tym, Laboratorium nie składa żadnych deklaracji związanych z podatkiem VAT.

Jedną z usług medycznych wykonywanych przez Laboratorium są tzw. Profilaktyczne Bilanse Biologiczne (PBB). Są to panele wysokospecjalistycznych badań laboratoryjnych pozwalające na ocenę aktualnego stanu zdrowia pacjentów, określenia ryzyka wystąpienia chorób. PBB są podstawą indywidualnie dobieranej terapii dostosowanej do potrzeb i sytuacji klinicznej pacjenta. PBB jako metoda diagnostyczna jest know-how będącą własnością Stowarzyszenia Francuskich Lekarzy na rzecz Medycyny Zapobiegawczej. Ze względu na dbałość o standaryzowanie wyników badań, MediPrevent wyznaczył i nadzoruje realizację PBB w laboratorium medycznym w Belgii, dokąd zostają wysyłane materiały biologiczne pacjentów z wszystkich krajów UE i Szwajcarii.

Podmiot belgijski nie posiada na terenie Polski siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, nie figuruje też w rejestrze podmiotów leczniczych. Jednak jedynie na podstawie wyników przesyłanych z laboratorium w Belgii Podatnik może postawić diagnozę i przygotować terapię dla pacjenta.

W związku z powyższym Laboratorium zwróciło się do organu podatkowego z pytaniami:

  • czy opisana usługa laboratoryjna będąca podstawą do wystawienia diagnozy pacjentowi i doboru terapii podlegająca w Polsce zwolnieniu od podatku od towarów i usług, w przypadku jej nabycia z Belgii, również korzysta ze zwolnienia z VAT,

  • czy istnieje obowiązek rejestracji jako podmiotu VAT UE,

  • czy wykonujący usługi przedmiotowo zwolnione z VAT powinien rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług poprzez złożenie deklaracji VAT-9M,

  • czy w przypadku złożenia takiej deklaracji, świadczenie winno być wykazane ze stawką VAT – „zwolnione” czy ze stawką 23% i wówczas powstanie obowiązek podatkowy bez prawa do odliczenia.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa organ podatkowy wskazała, iż nabycie usług przeprowadzenia badań laboratoryjnych, świadczonych przez podmiot mający siedzibę w Belgii, będzie stanowiło dla Laboratorium import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże z tytułu importu przedmiotowych usług Laboratorium nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy. Pomimo, że w przedmiotowej sprawie nabywane usługi laboratoryjne mają służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to nie zostanie spełnione kryterium podmiotowe, o którym mowa w art. 48 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy. Świadczącym przedmiotowe usługi będzie bowiem kontrahent mający siedzibę w Belgii, który nie spełnia wymogów podmiotowych określonych w ww. regulacji ustawy, tzn. nie jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej obowiązującej w Polsce.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku rejestracji z tytułu nabycia przedmiotowych usług organ podatkowy wskazał, że rozstrzygającą rolę w tym zakresie ma art. 97 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy. Skoro do nabywanych usług ma zastosowanie art. 28b ww. ustawy i w związku z ich nabyciem Laboratorium winno rozpoznać import usług, to w tej sytuacji jest obowiązany do rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych przez złożenie stosownego zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ww. ustawy.

Ponadto, w związku z importem usług przeprowadzenia badań laboratoryjnych, świadczonych przez podmiot mający siedzibę w Belgii, dla których Laboratorium będzie podatnikiem i w sytuacji, gdy nie ma on obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8, to ww. nabycie Laboratorium winno wykazać w deklaracji VAT-9M. Jednakże co do sposobu wypełnienia ww. deklaracji należy wskazać, że skoro dla importu przedmiotowych usług zostanie wygenerowany podatek należny, wówczas pozycja 11 deklaracji VAT-9M, której wzór obowiązuje dla rozliczeń od kwietnia 2013 roku, nie może zawierać wartości ze stawką VAT „zwolnione”, lecz kwotę podatku obliczoną z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b, art. 43 ust. 1 pkt 18, art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.