Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

September 30, 2018

Import usług w związku z usługą kontroli towarów przez firmę z Wietnamu

0 1082

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i nabyliśmy towar (biżuteria sztuczna) sprowadzony z Chin. Nasz kontrahent zobowiązał się zapłacić za dodatkową kontrolę tych towarów (tak też były zawarte umowy pomiędzy nami). Natomiast usługę kontroli jakości wykonała inna firma z Wietnamu w dniu 30 sierpnia 2018 roku. Faktura została wystawiona w dniu 2 września 2018 roku. Dostawca z Chin stwierdził, że usługa kontroli nie została prawidłowo wykonana i odmówił zapłaty w naszym imieniu. My z kolei po negocjacjach z kontrahentem wietnamskim doszliśmy do porozumienia, że nasza firma zapłaci za powyższą usługę. Kiedy u nas wystąpi obowiązek rozliczenia tej transakcji i czy należy potraktować to, jako import usługi?

ODPOWIEDŹ

Zakup usługi kontroli jakości towarów od kontrahenta z Wietnamu stanowi import usług. Obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi tj. 30.08.2018 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, dla których z tego tytułu podatnikiem jest usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy.

Na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Na mocy art. 28b ustawy, zgodnie z ogólną zasadą, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi świadczonej przez podatnika na rzecz innego podatnika jest siedziba usługobiorcy.

Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19a ust.1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. Natomiast podstawą opodatkowania jest wszystko to, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy. Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się zgodnie z art. 31a ustawy o VAT według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. wg kursu z 29.08.2018 roku. W związku z powyższym Czytelnik jest zobowiązany do opodatkowania importu usługi kontroli towarów stawką VAT w wys. 23% w dacie wykonania usługi tj. 30.08.2018 r.

Ponadto, jeżeli nabyta usługa służy działalności opodatkowanej VAT, wykazany z tytułu importu usług VAT należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który podlega odliczeniu w deklaracji za ten sam okres, w którym zostanie wykazany podatekT należny, pod warunkiem uwzględnienia kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek, tj. za sierpień 2018 r., nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od upływu tego miesiąca. Wykazanie kwoty podatku należnego w terminie późniejszym niż 3 miesiące pozwala na zwiększenie kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) import usług należy wykazać w pozycji 27 wartość netto i w pozycji 28 podatek należny oraz podatek naliczony w pozycji 45 – wartość netto i w pozycji 46 – podatek naliczony

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1-4, art. 19a ist. 1, art. 29a ust. 1, art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.