Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

September 2, 2018

Import usług z tytułu pobranej przez kontrahenta opłaty

0 898

Jesteśmy firmą transportową. Niemiecka firma na rzecz której świadczyliśmy usługi przy dokonywaniu zapłaty potrąciła sobie 10 euro tytułem opłaty za obsługę papierową zlecenia (przesłanie pocztą). Doczytaliśmy, że w warunkach zlecenia faktycznie jest zapis, że wszelka korespondencja ma być dokonywana drogą elektroniczną. Czy w tym przypadku te 10 euro stanowi import usług i powinniśmy z datą zapłaty rozliczyć podatek należny zgodnie z art.28b ust.2 ustawy?

ODPOWIEDŹ

Tak, opłata za obsługę papierową zlecenia stanowi import usług, i należy ją rozliczyć zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

W myśl postanowień art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Z powołanej definicji wynika, że usługą jest każde świadczenie wykonane przez podatnika w ramach działalności, które nie stanowi dostawy towarów. W przypadku uznania danego świadczenia za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, winien istnieć bezpośredni konsument, beneficjent świadczenia, odnoszący wymierną korzyść.

„Dana czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie” (interpretacja indywidualna Dyrektora IAS w Bydgoszczy z dnia 03.04.2014 r. nr ITPP2/443-31/14/AK) .

W opisanym przez Czytelnika przypadku, niemiecki kontrahent pobiera opłatę za obsługę papierową zlecenia. Występuje tu zatem świadczący usługę i beneficjent tej usługi, który dokonuje płatności. Co prawda płatność ta związana jest z niedotrzymaniem warunków umowy (niezachowanie elektronicznej drogi przesyłania korespondencji), ale dotyczy wykonania konkretnej usługi - obsługi papierowej zlecenia.

Przez import usług - jak stanowi art. 2 pkt 9 ustawy o VAT - rozumieć należy świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca,

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art.28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W ustawie o VAT nie wprowadzono szczególnych reguł dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług. Zgodnie z art. 19a ust. 1.ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Mając na uwadze powyższe przepisy, Czytelnik winien rozliczyć import usługi obsługi papierowej zlecenia w dacie wykonania tej usługi przez kontrahenta niemieckiego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać postawę opodatkowania w poz. 29, podatek należny w poz. 30 oraz po stronie podatku naliczonego nabycie towarów i usług pozostałych, wartość netto w poz. 45, podatek naliczony w poz. 46.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art. 8 ust. 1, art.17 ust.1 pkt 4, art. 19a ust. 1 , art. 28b ust. 1  ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.