Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

September 30, 2018

Import usługi od kontrahenta spoza Unii Europejskiej

0 1180

Nasz klient zamówił u nas towary (siedzenia do samochodów, jesteśmy ich producentem). Towar dostarczyliśmy kontrahentowi kanadyjskiemu w określonym terminie wynikającym z umowy handlowej. Kontrahent poinformował nas, że jedna z partii kompletów wysłanych była uszkodzona. W związku z powyższym kontrahent za to wystawił na nas fakturę za wykonaną naprawę. Czy w świetle przepisów VAT dla nas jest to import usług, który my musimy rozliczyć w swojej deklaracji podatkowej VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nabywając usługę naprawy siedzeń do samochodów od kontrahenta kanadyjskiego powinien rozliczyć powyższą transakcję, jako import usługi, który należy wykazać w deklaracji VAT-7

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług import usługi rozumiany jest, jako świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Z kolei podatnikami z tytułu importu są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Miejscem opodatkowania usługi świadczonej przez podatnika na rzecz innego podatnika jest, co do zasady, miejsce siedziby usługobiorcy.

W opisanym zatem przypadku mamy do czynienia z importem usługi. Obowiązek podatkowy z tytułu importu powstaje zgodnie z ogólną zasadą, czyli z momentem wykonania usługi lub, w przypadku gdy przed wykonaniem usługi dokonano całości bądź części zapłaty, z chwilą dokonania zapłaty. Podstawą opodatkowania jest cała kwota należna, którą Czytelnik ma zapłacić kontrahentowi. Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Usługa naprawy podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. Czytelnik ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, że zakup ma związek z czynnościami opodatkowanymi. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu importu usług. Zgodnie z ogólną zasadą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli Czytelnik uwzględni w swojej deklaracji podatkowej kwotę podatku należnego w terminie późniejszym niż 3 miesiące może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu, do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) po stronie podatku należnego import usług należy wykazać w pozycji 27 wartość netto i w pozycji 28 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 – wartość netto i w pozycja 46 – podatek naliczony

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1, art. 28b ust. 1-4,. art. 29a ust. 1, art. 31a ust. 1, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.