Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy firmą świadczącą usługi transportowe. Przy dokonywaniu na naszą rzecz płatności jeden z naszych klientów dokonuje sobie potrącenia należności tytułem doubezpieczenia transportu. Zarząd spółki akceptuje taką sytuację i nie zamierza dochodzić roszczeń, zważywszy, że jest to symboliczna kwota (2,60 euro). Czy w tej sytuacji należy rozpoznać import usług tj. usługi ubezpieczenia i rozliczyć z tego tytułu podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Ubezpieczenie na terytorium unii Europejskiej transportu towarów stanowi dla nabywcy import usług zwolnionych z opodatkowania na terytorium kraju.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty ubezpieczenia, opakowania i transportu, pobierane przez usługodawcę od usługobiorcy. Zatem, co do zasady, w sytuacji, gdy świadczący usługę transportu ponosi dodatkowo koszty ubezpieczenia wlicza je do wartosci usługi podlegającej opodatkowaniu i całością obciąża nabywcę usługi. W opisanym przypadku mamy jednak do czynienia z sytuacją, kiedy to kontrahent, nabywca świadczonej przez Czytelnika usługi transportowej obciąża go przy rozliczeniu kosztami ubezpieczenia tego transportu. Z opisu wynika zatem, że koszty ubezpieczenia ponosi dodatkowo kontrahent Czytelnika. W takiej sytuacji Czytelnik powinien otrzymać fakturę (refakturę tych kosztów).

Z importem usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy obowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu świadczonej usługi jest usługobiorca (art. 2 ust. 9). Jednocześnie na mocy art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, a w przypadku jej braku, stałe miejsce prowadzenia działalności lub, gdy tego brak, zwykłę miejsce pobytu. Stąd poniesienie dodatkowych opłat z tytułu ubezpieczenia towaru w transporcie stanowi dla Czytelnika podmiotu obciążanego tymi kosztamiimport usług. Wówczas to na Czytelniku spoczywa obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanej transakcji.

Rozliczenie w zakresie podatku VAT w omiawianej sytuacji dokonywane jest na mocy przepisów prawa obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 wolne od podatku są usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek (...). W tej sytuacji podatnik świadczący usługę ubezpieczenia korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, nie wykazuje podatku należnego w prowadzonej ewidencji. Jenocześnie ze względu na ciążący na nabywcy obowiązek dokonania rozliczenia z tytułu importu usług musi on wykazać podstawę opodatkowania w składanej deklaracji VAT-7 w wierszu dotyczącym importu usług nabywanych od podatnika podatku od wartości dodanej. Ze względu na fakt, że podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania w kolumnie dotyczącej podatku należnego nie jest wykazywana żadna kwota.

Wskazać również należy, że w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również podatku z tytułu importu usług, gdyż kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług dla których podatnikiem jest nabywca (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT). W opisanym jednak przypadku ponieważ kwota podatku należnego nie występuje, nie ma również podatku naliczonego od tej transakcji.

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług ubezpieczeniowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 5 pkt 1 lit.e ustawy). Stąd również w sytuacji nabycia usług rozliczanych przez usługobiorcę obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Na wyznaczenie daty powstania tego obowiązku nie wpływa ani dzień wykonania usługi, ani dzień wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę.

Natomiast, co do zasady, prawo do odliczenia z tytułu importu usług powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabywanych usług powstał obowiązek podatkowy, o ile podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji. W przedmiotowej sytuacji nie występuje podatek należny, zatem Czytelnik nie wykazuje również podatku naliczonego w składanej deklaracji.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) kwota podstawy opodatkowania z tytułu improtu usług wykazywana jest w pozycji 29.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 2 ust. 9, art. 28b, art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.