Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

July 1, 2014

Informacja o przepływach na rachunkach bankowych przedsiębiorcy

0 1031

Organ egzekucyjny może żądać od banków informacji o przepływach pieniężnych na rachunkach bankowych przedsiębiorcy.

Ustawą z dnia 11 października 2013 roku o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. 2013, poz. 1289) zmieniono:

  • w art. 36 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2012, poz.1015 ze zm.),

  • w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Prawo bankowe (Dz. U. Z 2012r. poz. 1376, ze zm.) w art. 105 w ust. 1 w pkt 2 dodano literę v.

Powyższe zmiany pozwalają administracyjnym organom egzekucyjnym pozyskiwać informacje o przepływach pieniężnych na rachunkach bankowych wszystkich przedsiębiorców.

Treść art. 36 § 1 u.p.e.a. ogranicza pozyskiwanie tychże informacji do niezbędnego zakresu dotyczącego wszczęcia lub prowadzenia postępowania egzekucyjnego, co oznacza, że organ egzekucyjny może zwrócić się do banku tylko w sytuacji, kiedy wierzyciel skierował tytuł wykonawczy do egzekucji administracyjnej i zaistnieją przesłanki do pozyskania takiej informacji. Takimi przesłankami mogą być np. brak informacji o innym majątku zobowiązanego, brak kontaktu ze zobowiązanym.

Obowiązek udzielenia przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową wynika z art. 105 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Ustawodawca w lit. v art. 105 ust. 1 pkt 2 dał legitymację administracyjnemu organowi egzekucyjnemu do pozyskiwania informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie wykonywanych zadań ustawowych, do których niewątpliwie należy stosowanie środków przymusu służących doprowadzeniu do wykonania lub zabezpieczania wykonania obowiązków również podatkowych.

Małgorzata Pereczkowska