Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

January 10, 2019

Informacja VAT-23 o WNT środka transportu

0 1775

W sytuacji, gdy przedmiotem nabycia jest środek transportu, który nie jest rejestrowany ani użytkowany na terytorium kraju, wówczas nie powstaje obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 23 listopada 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.724.2018.1.WH

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca kupił samochód ciężarowy w Niemczech w dniu 22 października 2018 r. z przeznaczeniem do pozyskania części zamiennych do odbudowy samochodu ciężarowego po częściowym spaleniu, który Wnioskodawca posiada i który jest zarejestrowany w Polsce. Zakupiony samochód nie będzie zarejestrowany po sprowadzeniu.

Czy należy zapłacić podatek VAT-23 od sprowadzonego samochodu ciężarowego z Unii Europejskiej, który nie będzie rejestrowany w Polsce a jedynie jego części będą użyte do odbudowy (spalonego częściowo) innego samochodu ciężarowego, który jest własnością Wnioskodawcy i który jest zarejestrowany w Polsce?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług– w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju (art. 103 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 103 ust. 5 ustawy – w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór informacji, o której mowa w ust. 5, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowej identyfikacji środka transportu, w tym jego przebieg oraz datę pierwszego dopuszczenia do użytku (art. 103 ust. 7 ustawy). Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 103 ust. 7 ustawy, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie określenia wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu określił wzór takiej informacji i jest to druk VAT-23, stanowiący załącznik do ww. rozporządzenia.

Jak wynika z ww. przepisów, jeżeli podatnik nabywa z innego państwa Unii Europejskiej środek transportu, który będzie podlegał rejestracji na terytorium Polski lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany na terytorium Polski – jest zobowiązany wpłacić należny podatek od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na określonym formularzu (VAT-23) informacji o nabytym środku transportu, wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającą jego nabycie.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem nabycia jest środek transportu, który nie jest rejestrowany ani użytkowany przez Zainteresowanego na terytorium kraju, wówczas nie ciąży na nim obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego – zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.

Podstawa prawna: art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku od podatku od towarów i usług.