Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

March 1, 2016

Informowanie podatnika o zakończeniu egzekucji i pobranych kosztach w sprawie

0 1023

W związku z zaległościami wobec urzędu z tytułu VAT miałem egzekucję. Podobno urząd już zakończył egzekucję i mnie nie powiadomił o zakończeniu sprawy. Czy nie powinienem domagać się od urzędu informacji o zakończeniu egzekucji i o zapłaconych kosztach egzekucyjnych, czy urząd sam mnie zawiadomi?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady organ egzekucyjny Urzędu nie informuje Podatnika o tym, że zaległości VAT zostały zapłacone w wyniku egzekucji i jakie kwoty zostały ściągnięte. Niemniej jednak Podatnik w każdym czasie może uzyskać informację ustną bądź też może dokonać wglądu do akt sprawy. Należy jednak zauważyć, iż o każdej czynności oraz każdym zastosowaniu środka egzekucyjnego Podatnik zostaje zawiadomiony, a tym samym o kwocie należności głównej VAT, odsetkach oraz kosztach upomnienia i powstałych kosztach egzekucyjnych.

Natomiast w sprawie kosztów organ egzekucyjny zawiadamia Podatnika o wysokości kosztów egzekucyjnych na wniosek złożony w terminie 6 miesięcy od dnia wyegzekwowania kwoty zaległości VAT, a w przypadku wyegzekwowania zaległości VAT wskutek sprzedaży nieruchomości od dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości stało się ostateczne.

Organ egzekucyjny także wyda postanowienie w sprawie kosztów egzekucyjnych na wniosek Podatnika złożony w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wysokości kosztów egzekucyjnych, o którym mowa powyżej.

UZASADNIENIE

Egzekucja administracyjna prowadzona z tytułu zaległości VAT

Organ egzekucyjny urzędu skarbowego prowadzi egzekucję w związku z zaległościami w podatku VAT na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez organ podatkowy. Wszczęcie egzekucji odbywa się poprzez doręczenie odpisu tytułu wykonawczego Podatnikowi z jednoczesnym stosowaniem czynności egzekucyjnych. Każda czynność egzekucyjna oraz zastosowany środek egzekucyjny dokonywane są tylko z Podatnikiem, nawet jeśli ten ustanowił Pełnomocnika do reprezentowania.

Wskutek bezpośrednich czynności Podatnik posiada wiedzę jaka kwota jest egzekwowana i jakie należności i w jakiej wysokości kwotowej składają się na nią.

Wyegzekwowanie zaległości VAT może nastąpić poprzez zastosowanie środków egzekucyjnych:

  • z pieniędzy,

  • z wynagrodzenia za pracę,

  • ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także z renty socjalnej,

  • z rachunków bankowych,

  • z innych wierzytelności pieniężnych,

  • z praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków,

  • z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych,

  • z weksla,

  • z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej,

  • z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • z pozostałych praw majątkowych,

  • z ruchomości,

  • z nieruchomości.

Każda w/w czynność jest związana z przesłaniem do Podatnika zawiadomienia bądź wystawieniem dokumentu potwierdzającego jej dokonanie.

Podstawa prawna: art. 1a pkt 12 i art. 26 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1619).

Informowanie o zakończeniu egzekucji

Ustawodawca nie przewidział zawiadamiania Podatnika o zakończeniu egzekucji wskutek zapłaty. Jednakże na podstawie art. 18 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.), jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, w postępowaniu egzekucyjnym mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (kpa). Tak więc informacje są udzielane na żądanie Podatnika zgodnie z zasadą ogólną tej ustawy wynikającą z art. 7, zgodnie z którą, w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.

Ponadto zgodnie z art. 73 kpa Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Czynności powyższe dokonywane są w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu.

Należy także zaznaczyć, że Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

Podstawa prawna: art. 18 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1619), art. 7 i art. 73 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 23).

Udzielanie informacji o zapłaconych kosztach egzekucyjnych

Kwestia kosztów egzekucyjnych została szeroko zapisana w Rozdziale 6 przepisów ogólnych (u.p.e.a.). Organ egzekucyjny pobiera za dokonanie czynności egzekucyjnych opłaty, które są wyszczególnione w art. 64 (u.p.e.a.). Ponadto wskutek prowadzenia egzekucji powstają również wydatki egzekucyjne, które są faktycznie poniesionymi przez organ egzekucyjny kosztami w związku z prowadzeniem egzekucji, o czym mówi art. 64b (u.p.e.a.). Koszty obciążają co do zasady Podatnika.

Organ egzekucyjny zawiadamia Podatnika tylko na wniosek złożony w terminie 6 miesięcy od dnia wyegzekwowania kwoty zaległości VAT, a w przypadku wyegzekwowania zaległości VAT wskutek sprzedaży nieruchomości od dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości stało się ostateczne lub w którym postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego stało się ostateczne, o czym stanowi art. 64 c § 6a ustawy. A zgodnie z § 7 art. 64c organ egzekucyjny wyda postanowienie w sprawie kosztów egzekucyjnych na wniosek Podatnika złożony w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wysokości kosztów egzekucyjnych, o którym mowa powyżej.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 64 i art. 64 c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.