Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 9, 2015

Instalacja centralnego ogrzewania a stawka VAT

0 2735

Czynności polegające na montażu instalacji ogrzewania opartej na pompie ciepła wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy w obiekcie będą korzystały ze stawki 8% podatku VAT. Natomiast czynności wykonywane poza obiektem budowlanym, dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu będą opodatkowane według stawki 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2015 roku nr IPTPP2/4512-170/15-2/IR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zajmuje się wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Obecnie prowadzi rozmowy i negocjacje odnośnie wykonawstwa kompletnej instalacji centralnego ogrzewania, opartej na pompie ciepła z dolnym źródłem zasilania w postaci sondy gruntowej, w domu jednorodzinnym o powierzchni do 300 m2. Klasyfikacja obiektu budowlanego PKOB 11. Umowa będzie podpisana na usługę montażu i dostawę urządzeń i materiałów. Instalacja stanowić będzie pod względem technologicznym jedną całość, tj. górne źródło, czyli ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe lub ścienne wewnątrz budynku oraz dolne źródło, tj. element instalacji pobierający energię w tym przypadku z gruntu a także urządzenie przetwarzające energię pozyskaną z gruntu na energię pozwalającą ogrzać budynek oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Zatem będzie sprzedane jako kompleksowa usługa ujęta na jednej fakturze. Bez jakiegokolwiek jej elementu składowego instalacja nie będzie działać. Ze względu na zastosowaną technologię odzysku ciepła z zewnątrz budynku część instalacji znajduje się poza obrysem budynku. Części instalacji znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz budynku będą ze sobą połączone w sposób trwały i stanowią pod względem produkcji ciepła na potrzeby ogrzania budynku integralną całość. Bez jakiegokolwiek jej elementu składowego instalacja nie będzie działać. System ogrzewania przy zastosowaniu pompy ciepła stanowi jedną całość pod względem technologicznym i instalacyjnym, a Podatnik, jako wykonawca, sprzeda indywidualnemu klientowi kotłownię jako jedną całość. W tym przypadku kotłownia bez dolnego źródła nie będzie działać.

Ponadto Podatnik dodał, że usługa montażu i dostawy urządzeń i materiałów związanych, z wykonywaniem kompletnej instalacji centralnego ogrzewania opartej na pompie ciepła wykonywana będzie w ramach - dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8% na całość usługi związanej z wykonaniem kompletnej instalacji centralnego ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem pomp ciepła z dolnym źródłem w postaci sondy gruntowej, w przypadku, gdy część instalacji znajduje się poza budynkiem, jednak wraz z instalacją znajdują się w budynku, stanowią integralną całość.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż w przedmiotowej sprawie znaczenie ma uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 czerwca 2013 roku sygn. akt I FPS 7/12, z której wynika, iż obniżona stawka podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem.

Bowiem bez znaczenia pozostaje fakt, że instalacja ogrzewania oparta na pompie ciepła znajdująca się w budynku oraz poza bryłą budynku wykonywana jest w ramach kompleksowej usługi. W przypadku tym mamy do czynienia z czynnościami, które w zakresie przedmiotu opodatkowania można bez problemu rozdzielić, a w obecnie obowiązujących unormowaniach obniżoną stawkę podatku można stosować jedynie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, co nie obejmuje robót zewnętrznych w stosunku do tych obiektów, czyli związanych z infrastrukturą towarzyszącą temuż budownictwu, określonych w art. 146 ust. 3 ww. ustawy.

Tym samym, czynności polegające na montażu instalacji ogrzewania opartej na pompie ciepła wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy w domu jednorodzinnym o powierzchni do 300 m2 tj. w obiekcie, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy, będą korzystały ze stawki 8% podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy. Natomiast czynności polegające na montażu ww. instalacji wykonywane poza obiektem budowlanym, na działce klienta, dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, nie będą mogły korzystać ze stawki w wysokości 8%, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy i będą opodatkowane według stawki 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12, art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.