Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 30, 2013

Instalacja maszyn w Czechach na rzecz odbiorcy z Finlandii

0 896

Jestem czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym również jako podatnik VAT UE. Wykonywałem usługi w zakresie instalacji i uruchomienia maszyn na rzecz podatnika VAT UE z Finlandii. Prace te zostały wykonane na terytorium Czech. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę usługę?

ODPOWIEDŹ

Miejsce świadczenia usług polegających na montażu i uruchomieniu maszyn określa się zgodnie z zasadą ogólną zawartą w treści art.28b ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Z treści tego przepisu wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z treści pytania wynika, że nabywca usług jest podatnikiem z siedzibą w Finlandii i w transakcjach z Państwa firmą posługuje się on numerem VAT-UE nadanym przez tamtejszy organ podatkowy, należy zatem przyjąć, że podatnik ten nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Czech. Miejsce świadczenia wykonywanych przez Państwa usług znajduje się więc w miejscu siedziby usługobiorcy, czyli na terytorium Finlandii i bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje fakt, że usługi te fizycznie wykonano na terytorium Czech.

Wykonane przez Państwa usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce (NP), a sposób ich fakturowania określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z §5 ust.2 pkt 5 cytowanego rozporządzenia w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi, faktura powinna zawierać dodatkowo wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Wartość usługi należy wykazać w pozycji 11 i 12 deklaracji VAT-7 (wersja 14) oraz w informacji podsumowującej VAT-UE. Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2010 roku, sygn. IPPP1/443-1066/09-4/AP.

Dorota Mróz

Biegły Rewident