Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 11, 2013

Instalacja ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła a stawka VAT

0 3144

Montaż instalacji grzewczej z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła, zarówno w obrębie budynku jak i poza bryłą budynku, będzie opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2013 roku nr IBPP2/443-391/13/RSz.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Podatnik, który podpisał umowę z inwestorem na dostawę, montaż pompy ciepła oraz wykonanie instalacji ogrzewania w budynku mieszkalnym zaliczanym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12a-12b ustawy o podatku od towarów i usług. Powierzchnia użytkowa budynku nie przekracza 300 m2. Usługi wykonane są w ramach budowy jednorodzinnego domu. Jest to usługa kompletna a wykonana instalacja służy do ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem pompy ciepła.

Cześć instalacji, tj. wykonanie dolnego źródła koniecznego do pracy pompy ciepła znajduje się poza budynkiem mieszkalnym. Część zewnętrzna i wewnętrzna instalacji są połączone ze sobą nierozerwalnie w sensie materialnym i technologicznym. Instalacja zewnętrzna stanowi zgodnie z zasadą działania pompy ciepła niezbędny element technologiczny dla użytkownika obiektu mieszkalnego. Żaden z elementów tej instalacji nie może funkcjonować niezależnie. Każdy z elementów instalacji, zarówno w obrębie budynku jak i znajdujący się poza bryłą budynku, jest niezbędny do funkcjonowania instalacji. Poza bryłą budynku znajduje się dolne źródło pompy ciepła. W tym przypadku dwa odwierty pionowe o głębokości 96 metrów każdy. Ze względu na zastosowaną technologię odzysku ciepła należy przenieść ciepło z gruntu do wnętrza budynku. I w tym celu została wykonana instalacja tzw. dolnego źródła pompy ciepła. Bez tej instalacji pompa ciepła nie jest w stanie funkcjonować. Część zewnętrzna i wewnętrzna instalacji są połączone ze sobą nierozerwalnie w sensie materialnym jak i technologicznym. 

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8% na całość usługi związanej z wykonaniem kompleksowej instalacji ogrzewania budynku mieszkalnego z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła, w przypadku gdy część instalacji znajduje się poza budynkiem.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż dla określenia właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. 

Bowiem warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku. 

Natomiast dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług każde świadczenie powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem celem usługi pomocniczej tworzącej razem z usługą dominującą usługę złożoną jest lepsze wykorzystanie przez nabywcę usługi zasadniczej – dominującej, co oznacza, że usługa pomocnicza nie może realizować tego samego celu co usługa zasadnicza. 

Z opisu sprawy wynika, iż na usługę polegającą na wykonaniu instalacji ogrzewania składają się czynności w postaci instalacji pompy ciepła wraz z wykonaniem odwiertów poza budynkiem. Wykonanie odwiertu nie stanowi celu samego w sobie, lecz jest ściśle związane z możliwością funkcjonowania całej instalacji ogrzewania. 

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro przedmiotem umowy jest usługa kompleksowa, na którą składają się czynności polegające na wykonaniu odwiertu poza budynkiem oraz czynności montażu instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła, zarówno w obrębie budynku jak i poza bryłą budynku, przy czym usługa ta mieści się w zakresie czynności, o których mowa w art. 41 ust. 12 ww. ustawy, to do usługi tej zastosowanie znajduje stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, pod warunkiem, że usługa ta nie dotyczy odrębnej budowli w rozumieniu Prawa budowlanego. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.