Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

October 1, 2018

Interpretacja Dyrektora KIS inna niż wytyczne wynikające z wyroku WSA

0 1168

Spółka zaskarżyła wydaną przez Dyrektora KIS do wojewódzkiego sądu administracyjnego indywidualną interpretację prawa podatkowego. Sąd wskazał wytyczne co do kierunku interpretacyjnego jaki ma znaleźć się w nowej interpretacji. Jednakże po ponownym wydaniu interpretacji okazało się, że nie jest ona zgodna z wytycznymi wskazanymi przez WSA. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?

ODPOWIEDŹ

Dyrektor KIS związany jest co do zasady tokiem rozumowania WSA. Przyjmując, że Dyrektor KIS nie wniósł w ustawowym terminie skargi kasacyjnej do NSA, a więc nastąpiło uprawomocnienie wyroku, odstąpienie przez KIS od wytycznych WSA jest możliwe, gdy nastąpiła zmiana przepisów prawa, nastąpiły istotne okoliczności co do stanu faktycznego albo nastąpiło wzruszenie wyroku.

UZASADNIENIE

Podatnik (zarówno osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej jak i przedsiębiorca) mogą wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie w ich sprawie (ale także w sprawie, gdzie występuje więcej niż jeden zainteresowany) indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Jeżeli podatnik stwierdzi, że treść interpretacji nie jest zgodna z jego poglądem podatkowo -prawnym, to ma prawo skierować do WSA skargę. Jeżeli wyrok WSA jest niekorzystny dla podatnika, to ma on prawo wystąpić ze skargą kasacyjną do NSA, z tym że w tym przypadku obowiązuje tzw. przymus adwokacki. Przymus adwokacki to instytucja prawna, w której podatnikowi nakazuje się, aby pismo (skarga kasacyjna) zostało przygotowane przez: doradcę podatkowego, radcę prawnego lub adwokata (skargi tego typu nie może przygotować np. biegły rewident).

Zakładając, że WSA podzieli pogląd podatnika, to zgodnie z treścią art.146 §1 u.p.p.s.a.: Sąd, uwzględniając skargę na akt lub czynność, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 i 4a, uchyla ten akt, interpretację, opinię zabezpieczającą lub odmowę wydania opinii zabezpieczającej albo stwierdza bezskuteczność czynności. Interpretacja wydana przez Dyrektora KIS zostaje zatem uchylona, a sąd określa wytyczne co do treści nowej interpretacji indywidualnej. Nie jest więc tak, że wyrok WSA stanowi nową co do treści interpretację indywidualną. Dyrektor KIS może w takim przypadku zachować się dwojako:

  • uznać prawidłowość poglądu wyrażonego przez WSA,

  • złożyć skargę kasacyjną do NSA, gdy podtrzymuje pogląd podatkowo - prawny wyrażony w wydanej przez siebie interpretacji indywidualnej.

  • Jeżeli założymy, że Dyrektor KIS podzieli pogląd WSA i nie złoży skargi kasacyjnej, to:

  • nastąpi uprawomocnienie się wyroku wydanego przez WSA,

  • WSA zwróci akta do Dyrektora KIS wraz z orzeczeniem (wraz ze stwierdzeniem prawomocności), gdzie znajduje się ocena prawna zagadnienia oraz wytyczne co do treści nowej interpretacji,

  • Dyrektor KIS będzie bezwzględnie związany wytycznymi WSA i będzie zobowiązany według tychże wytycznych jeszcze raz rozpatrzeć sprawę i wydać interpretację w treści zgodną z poglądem wyrażonym przez WSA – wskazuje na to treść art.153 u.p.p.s.a: Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

  • nowa interpretacja indywidualna musi być wydana co do zasady w ciągu trzech miesięcy od daty doręczenia do Dyrektora KIS akt sprawy z prawomocnym wyrokiem.

Odnosząc się natomiast do postawionego pytania o możliwość wydania interpretacji przez Dyrektora KIS innej w swej istocie merytorycznej niż wytyczne wynikające z wyroku WSA, to należy stwierdzić iż zgodnie z orzecznictwem sądowym jest to możliwe w trzech przypadkach. W wyroku z dnia 31.07.2017 r., WSA w Gliwicach, sygn. III SA/Gl 573/17 wskazał: Ocena ta traci moc obowiązującą jedynie w przypadku zmiany prawa, zmiany istotnych okoliczności faktycznych (ale tylko zaistniałych po wydaniu wyroku, a nie w wyniku odmiennej oceny znanych i już ocenionych faktów i dowodów) oraz w wypadku wzruszenia we właściwym trybie orzeczenia zawierającego ocenę prawną.

W praktyce, treść nowej interpretacji indywidualnej będzie wynikać zasadniczo ze zmiany przepisów jakie nastąpiły pomiędzy momentem złożenia skargi do WSA a otrzymaniem prawomocnego wyroku przez Dyrektora KIS z sądu. Ta sytuacja będzie tym bardziej częsta, gdy nowa interpretacja będzie wynikiem orzeczenia NSA (czas pomiędzy zaskarżeniem interpretacji do WSA a prawomocnym wyrokiem NSA trwa niekiedy kilka lat).

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.146 §1 oraz art.153 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.