Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

July 17, 2017

Inwestycja w ramach porozumienia międzygminnego a opodatkowanie VAT

0 998

Rozliczenie realizacji inwestycji, w ramach zawartego porozumienia międzygminnego jest czynnością dokonaną w ramach stosunku administracyjnoprawnego i w konsekwencji nie będzie stanowić czynności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.204.2017.1.AW

Sytuacja Podatnika

Miasto jest gminą miejską, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny na potrzeby dokonywanych czynności cywilnoprawnych. Jako jednostka samorządu terytorialnego posiada osobowość prawną i realizuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, na postawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz Statutu. Miasto oraz Gmina S. są współwłaścicielami nieruchomości gruntowej, w skład której wchodzą działki zabudowane budynkami, budowlami i urządzeniami infrastruktury technicznej stanowiącymi oczyszczalnię ścieków. Miasto jest właścicielem 2/3 nieruchomości oraz budynków, budowli i urządzeń infrastruktury technicznej, natomiast właścicielem pozostałej części (1/3) jest Gmina S.

Dnia 30 września 2016 roku Gminy zawarły porozumienie międzygminne, w ramach którego strony ustaliły, że gminą realizującą Inwestycję będzie Miasto, w związku z czym Gmina S. przeniosła na Miasto wszystkie swoje prawa i obowiązki związane z realizacją Inwestycji. Jednocześnie Gminy ustaliły, że partycypacja Gminy S. w kosztach związanych z realizacją Inwestycji (na wszystkich etapach jej przygotowań i realizacji) będzie wynosiła 1/3 całości kosztów poniesionych na Inwestycję, a więc proporcjonalnie do posiadanego udziału we współwłasności ww. oczyszczalni. Podstawę rozliczenia kosztów stanowić będą noty księgowe wystawiane przez Miasto (noty wystawiane są na kwotę stanowiącą równowartość 1/3 wszystkich poniesionych kosztów Inwestycji).

Czy Miasto prawidłowo uznało, że rozliczenie realizacji Inwestycji w ramach zawartego porozumienia międzygminnego będzie czynnością dokonywaną w ramach stosunku administracyjnoprawnego i w konsekwencji nie będzie stanowić czynności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora

Jeżeli dana czynność ma miejsce w ramach wykonywania zadań nałożonych na gminę odrębnymi przepisami prawa i nie ma formy umowy cywilnoprawnej - nie podlega VAT. Aby zatem ustalić, czy Miasto dokonując rozliczenia Inwestycji z Gminą S. będzie działało jako podatnik VAT, kluczowe jest ustalenie w pierwszej kolejności, czy realizując Inwestycję wykonuje ona swoje zadania własne. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, w drugiej kolejności należy wykluczyć działanie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Gminy powołane są do realizacji określonych w przepisach prawa zadań publicznych, mających służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty (art. 2 ust. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). W tym kontekście nie ulega wątpliwości, że modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków należy do spraw z zakresu wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, a tym samym, Gminy realizując Inwestycję na podstawie zawartego Porozumienia wykonują nadane im ustawą zadania własne. Istota porozumienia międzygminnego polega na przejęciu przez jedną z gmin obowiązku wykonywania zadań publicznych ciążącego na innych gminach bądź gminie.

Jednocześnie podkreślić należy, że porozumienia międzygminne nie stanowią umów prawa cywilnego, lecz są rodzajem umowy publicznoprawnej. W świetle powyższego spełnione będą przesłanki wskazane w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, tj.:

  • realizując Inwestycję Gminy wykonują zadania własne w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, nałożonych na nie ustawą o samorządzie gminnym oraz

  • rozliczenie realizacji Inwestycji nastąpi w oparciu o Porozumienie Gmin zawarte na podstawie ustawy o samorządzie gminnym (porozumienie ma więc publicznoprawny charakter, a nie cywilnoprawny).

W konsekwencji, dokonując na podstawie zawartego Porozumienia rozliczenia poniesionych przez Miasto kosztów realizacji Inwestycji, Miasto nie będzie działało jako podatnik VAT.

Reasumując, Miasto stoi na stanowisku, iż rozliczenie kosztów realizacji Inwestycji z Gminą S. w ramach zawartego Porozumienia międzygminnego będzie czynnością dokonywaną w ramach stosunku administracyjnoprawnego i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.