Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

October 1, 2013

Jak długo ZPCHR powinien przechowywać dokumenty związane ze zwrotem VAT

0 972

Swego czasu urzędy skarbowe zwracały VAT Zakładom Pracy Chronionej. Jak długo trzeba przechowywać dokumenty z tym związane? Wiem, że dokumenty związane z pomocą publiczną trzeba przechowywać 10 lat.

ODPOWIEDŹ

Przedmiotowe dokumenty należy przechowywać 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

UZASADNIENIE

Przepisy określające warunki udzielania pomocy de minimis zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie udzielania niektórych ulg w ramach pomocy de minimis. Natomiast zwrot podatku od towarów i usług zakładom pracy chronionej, dokonywany do 31 grudnia 2003 roku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie stanowił pomocy de minimis. Z tego też względu dokumenty związane z jego uzyskaniem należy przechowywać zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy Ordynacja podatkowa. Jako dokumenty podatkowe należy rozumieć kopie i oryginały faktur oraz faktur korygujących, ich duplikaty, ewidencje zakupu i sprzedaży oraz inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku.

Stosownie do przepisów art.86 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, podatnicy przechowują księgi podatkowe i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art.70 §1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę zapisy Rozdziału 8 Ordynacji podatkowej, gdzie określono, iż termin przechowywania dokumentów może zostać wydłużony w przypadku gdy bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpocznie się, ulegnie zawieszeniu bądź zostanie przerwany.

W podatku od towarów i usług, w przypadku składania deklaracji miesięcznych, termin płatności przypada na 25. dzień miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Oznacza to więc, że od początku 2013 podatnicy nie mają obowiązku przechowywania dokumentów związanych z tym podatkiem za cały rok 2006 oraz za miesiące od stycznia do listopada 2007 roku. Oczywiście pod warunkiem, że nie zachodzą zdarzenia wynikające z rozdziału 8 Ordynacji podatkowej, wydłużające obowiązkowy okres przechowywania dokumentów.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, iż te same dokumenty mogą dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych (np. faktury), gdzie termin płatności podatku przypada na 30 kwietnia roku następującego po roku, za który składane jest rozliczenie. Zatem zobowiązanie podatkowe z tytułu tego podatku przedawnia się rok później niż z tytułu VAT. W konsekwencji zachodzi konieczność przechowywania tych „wspólnych” dokumentów do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym.

Za niewłaściwe przechowywanie dokumentów powodujące ich zniszczenie lub uszkodzenie lub brak ich archiwizacji grozi odpowiedzialność karna w oparciu o przepisy Kodeksu karnego skarbowego.

Emilia Wach