Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

October 1, 2017

Jak należy potraktować potrącenie opłaty za przelew z należności za dostawę

0 1091

Klient z Danii zapłacił nam mniej za towar (WDT) o 25 euro - potrącił opłatę za przelew i przysłał fakturę na tę kwotę - czy potraktować to jako import usług? Czy mam teraz skorygować wystawioną przez nas fakturę o te 25 euro?

ODPOWIEDŹ

Nie ma podstaw do korekty faktury, gdy kontrahent potrącając opłatę za przelew dokonał zapłaty za towar w niższej cenie. Opłata za przelew nie stanowi importu usług.

UZASADNIENIE

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Tak więc podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Podstawę opodatkowania obniża się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,

  2. wartość zwróconych towarów i opakowań,

  3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,

  4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Powyższe okoliczności, a także stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury są podstawą do wystawienia faktury korygującej.

Przede wszystkim należy pamiętać, że kwota wskazana na fakturze winna być odwzorowaniem zawartej umowy pomiędzy stronami. Tak więc nie powinien zdarzyć się przypadek, gdy kontrahent potrąca z kwoty należności za dostawę towaru jakiekolwiek swoje koszty np. za przelew. Oczywiście wszystko zależy od ustaleń pomiędzy stronami, ale nie ma podstawy prawnej, aby w przypadku opisanym w pytaniu wystawić fakturę korygującą. To, że nabywca nie zapłacił w całości kwoty wskazanej na fakturze, nie uprawnia do jej skorygowania.

Nie jest prawidłowe także rozliczenie faktury otrzymanej od kontrahenta jako importu usług. Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. W przypadku gdy kontrahent poniósł koszty związane z zapłatą za towar, z pewnością nie powinien ich dokumentować jako świadczenie usług.

Reasumując, kwota za przelew nie powinna być w ogóle udokumentowana fakturą. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie dostawa towaru i świadczenie usług. Jeżeli Czytelnik zawarł jakiekolwiek ustalenia odnośnie zwrotu kosztów przelewu kontrahentowi z Danii, czynność ta powinna być udokumentowana w inny sposób niż poprzez wystawienie faktury.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy wykazać w pozycji 21 deklaracji - jeżeli Czytelnik ma prawo do zastosowania stawki 0%.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art.19a ust.1, art. 29 a, art.41, 106b ust.1 ustawy o VAT.