Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

October 10, 2011

Jak udokumentować uznaną reklamację w eksporcie

0 2705

W sierpniu bieżącego roku sprzedaliśmy kontrahentowi z Rosji 100 sztuk naszego produktu. Wystawiliśmy fakturę VAT, dokonaliśmy odprawy celnej, a w deklaracji VAT-7 zadeklarowaliśmy sprzedaż jako eksport opodatkowany stawką 0%. Jakiś czas po wysyłce klient zareklamował dwie sztuki produktu. Po przesłaniu dokumentacji i zdjęć reklamacja została w końcu przez nas uznana, jednak, ze względu na wysokie koszty transportu, towar nie wróci do naszej firmy. Jak powinniśmy udokumentować uznaną reklamację i jak rozliczyć ją w deklaracji VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Uznana reklamacja powinna zostać udokumentowana fakturą korygującą wartość wadliwego towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. W związku z tym, że w omawianym przypadku towar nie wraca do Państwa firmy, w celu zwrotu kontrahentowi zapłaconej kwoty, powinniście Państwo obniżyć cenę wadliwego towaru.

Zgodnie z art. 560 §1 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Zgodnie z art. 560 §3 Kodeksu cywilnego, jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad. Zgodnie z art. 565 cytowanej ustawy, jeżeli spośród rzeczy sprzedanych tylko niektóre są wadliwe i dają się odłączyć od rzeczy wolnych od wad, bez szkody dla stron obu, uprawnienie kupującego do odstąpienia od umowy ogranicza się do rzeczy wadliwych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, obniżenie ceny powinno nastąpić w stosunku do tych dwóch sztuk towaru, które zostały zareklamowane, w takim stosunku, w jakim wada powoduje obniżenie jakości towaru. Jeżeli towar w ogóle nie nadaje się do użytku lub dalszej odsprzedaży, zdaniem autora, wartość dwóch wadliwych sztuk produktu powinna zostać obniżona do zera.

Powinniście Państwo zatem wystawić fakturę korygującą, zmniejszającą cenę wadliwych towarów i ująć ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc wystawienia korekty, zmniejszając wartość sprzedaży eksportowej opodatkowanej stawką 0%. Należy bowiem pamiętać, że, zgodnie z art. 29 ust. 4b pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku eksportu towarów nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej, w celu dokonania obniżenia podstawy opodatkowania.

W przypadku wystawienia faktury korygującej należy również pamiętać o konieczności dokonania korekty zgłoszenia celnego.

Ewa Konarska