Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

May 1, 2013

Jaki kurs zastosować przy imporcie usług licencyjnych

0 1023

Firma kupuje licencje na programy telewizyjne i z tego tytułu otrzymuje faktury, które w treści, poza datą wystawienia, mają okres jakiego dotyczą i termin płatności. Faktura za licencję na marzec 2013 roku została wystawiona 12 lutego 2013 roku z terminem płatności 12 marca 2013 roku. Należność za fakturę zapłaciliśmy w kwietniu 2013. Kurs z jakiego dnia powinnam zastosować dla potrzeb podatku od towarów i usług? 

ODPOWIEDŹ

Z treści pytania wynika, że nabyli państwo usługę licencyjną, która jest rozliczana w następujących po sobie okresach miesięcznych. Moment powstania obowiązku podatkowego dla importu tego typu usług został określony w sposób szczególny poprzez zapisy art.19 ust.19a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Przepis ten mówi, że w przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich wykonania, z tym że usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług. Jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik dokona zapłaty części należności na rzecz zagranicznego usługodawcy, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej uiszczenia w tej części (art.19 ust.19b w powiązaniu z art.19 ust.11 UPTiU).

Z treści powyższych przepisów wynika, że, o ile nie dokonano wcześniejszej zapłaty, to dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy imporcie usług licencyjnych istotny jest upływ okresu do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności za te usługi.

Otrzymana przez Państwa faktura dotyczy rozliczenia usługi licencyjnej za marzec 2013 roku, co oznacza, że obowiązek podatkowy powstał z upływem okresu rozliczeniowego, czyli z dniem 31 marca 2013 roku, a nie z upływem terminu płatności. Gdyby dokonali Państwo zapłaty za tę fakturę przed upływem okresu rozliczeniowego, wówczas obowiązek podatkowy powstałby z chwilą uiszczenia zapłaty, ale z treści pytania wynika, że sytuacja taka nie miała miejsca, gdyż zapłaty za fakturę dokonano w kwietniu.

Zgodnie z art.31a ust. 1 UPTiU w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Należy jednak zwrócić uwagę na zapisy art.31a ust.2 UPTiU, który mówi, że w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Powstaje więc pytanie, czy do ustalenia podstawy opodatkowania powinni Państwo zastosować kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego (czyli kurs z 30 marca 2013), czy też z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury (czyli kurs z 11 lutego 2013)? Stanowisko organów skarbowych w zakresie ustalania kursów przeliczeniowych przy imporcie usług jest w zasadzie jednomyślne, a za przykład może posłużyć interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 stycznia 2011 roku, sygnatura IPPP3/443-1068/10-2/LK. Zdaniem aparatu skarbowego w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na złote stosuje się kurs średni danej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Bez znaczenia pozostaje fakt, że została ona wystawiona przez kontrahenta zagranicznego.

REASUMUJĄC

W opisanej przez Państwa sytuacji obowiązek podatkowy powstanie z upływem okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się faktura, czyli w dniu 31 marca 2013 roku, co oznacza, że w deklaracji VAT-7 za marzec 2013 powinni Państwo wykazać import usługi licencyjnej. Ponieważ faktura dokumentująca sprzedaż usługi została wystawiona przed dniem powstaniem obowiązku podatkowego (w dniu 12 lutego 2013), to zgodnie z postanowieniami art. 31a ust. 2 UPTiU do ustalenia podstawy opodatkowania należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury, czyli z 11 lutego 2013.

Dorota Mróz

Biegły Rewident