Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakładam w programie księgowym profil dla nowej firmy - spółki KOMANDYTOWEJ. Końcem roku obrotowego zgodnie z umową spółki jest 31 grudnia 2014, ale nie wiem co wyznacza datę początku roku? Umowa spółki jest z 13 grudnia 2013 roku, ale nic się nie działo aż do teraz. Rejestracja w KRS styczeń 2014, zgłoszenie do ZUS i NIP też w 2014 roku.

ODPOWIEDŹ

Pojęcie roku obrotowego zdefiniowane zostało w art.3 ust. 1 pkt. 9 ustawy o rachunkowości. Pod pojęciem tym rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Co do zasady księgi rachunkowe zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, to jest na dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Zatem zgodnie z tym przepisem obowiązek otwarcia ksiąg rachunkowych następuje w momencie dokonania operacji gospodarczych wpływających na stan aktywów i pasywów. Do takich zdarzeń takich zalicza się m.in.: wniesienie przez wspólników wkładów (w formie pieniężnej i niepieniężnej), wypłacenie wspólnikom i pracownikom wynagrodzeń, zakup sprzętu biurowego, pokrycie kosztów wykonania pieczątek spółki itd. Wszystkie zaistniałe zdarzenia gospodarcze podlegają ewidencji w księgach rachunkowych, do których prowadzenia spółka jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.

Z powyższego wynika, że dla nowo utworzonej spółki komandytowej dniem rozpoczęcia działalności może być dzień, w którym otwarto księgi rachunkowe w związku z wniesieniem przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego.

Z pewnością za dzień rozpoczęcia działalności nie może być uznany dzień podpisania aktu notarialnego potwierdzającego utworzenie spółki” (stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10listopada 2011 roku nr IPPB3/423-579/11-4/MS).

Magdalena Misiak