Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

September 2, 2018

Jedna kasa fiskalna wykorzystywana w dwóch taksówkach

0 1321

Świadczę od dawna usługi taxi pojazdem marki Volkswagen Sharan. W związku z faktem, iż spada zainteresowanie na świadczenie usług taxi tak dużym pojazdem i wysokie koszty eksploatacji postanowiłem zakupić mniejszy samochód. Sharanem będę świadczył usługi w przypadku wystąpienia takiej potrzeby. Oba samochody będą miały swoje taksometry z legalizacją oraz własny numer boczny Taxi nadany licencją. Czy mogę jedną kasę stosować w dwóch taksówkach (nie będę zatrudniał pracowników) i czy na paragonie musi być mój adres zamieszkania (czasem zdarzają się trudni klienci)?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli stosowana przez Czytelnika kasa, ze względu na liczbę znaków na paragonie posiada możliwość zapisu więcej niż jednego numeru rejestracyjnego i numeru bocznego taksówki to można zastosować w obydwu samochodach - taksówkach - tą samą kasę rejestrującą, wskazując na paragonie fiskalnym numer rejestracyjny i numer boczny każdej taksówki oraz adres zamieszkania lub siedziby Czytelnika (adres siedziby należy zgłosić w CEIDG i nie musi on być tożsamy z adresem zamieszkania).

UZASADNIENIE

Obowiązkiem podatników prowadzących ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących jest wydanie paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży nabywcy.

Podatnicy świadczący usługi przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami stosują kasy o zastosowaniu specjalnym, przeznaczone do ewidencji obrotu i kwot podatku związanych ze świadczeniem tych usług. Jeżeli w potwierdzeniu wskazano, że dana kasa jest przeznaczona do współpracy z taksometrami określonego typu, podatnik musi spełnić te warunki. Jeśli na podstawie odrębnych przepisów podatnicy świadczący takie usługi nie są obowiązani do rozliczania się według wskazań taksometru, stosują kasy wyposażone również w funkcję związaną ze stosowaniem cen umownych tj. indywidualnie negocjowanych.

Paragon fiskalny drukowany przez taką kasę zawiera m.in:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz adres jego zamieszkania lub siedziby,

  • numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),

  • numer kolejny wydruku,

  • numer rejestracyjny i numer boczny taksówki.

Stosownie natomiast do treści § 49 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 maja 2018 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, kasa o zastosowaniu specjalnym przeznaczona do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, spełnia dodatkowo następujące wymagania, tj. jest połączona z taksometrem w sposób:

  • nierozłączny lub przez system złącza zabezpieczonego w sposób sprzętowy lub programowy przed ingerencją użytkownika kasy lub osób trzecich,

  • zapewniający przekaz danych z taksometru,

  • uniemożliwiający rozpoczęcie rejestracji następnego kursu w przypadku odłączenia lub uszkodzenia taksometru.

Jednocześnie na podstawie zapisu punktu 6 i 7 ww. paragrafu kasa:

  • przechowuje w pamięci fiskalnej informacje o typach i numerach taksometrów, dla których emitowała paragony fiskalne; zapis informacji o taksometrze odbywa się w kasie nie później niż podczas emisji pierwszego paragonu fiskalnego odpowiadającego kursowi na danym taksometrze; informacje o taksometrach kasa udostępnia w postaci wydruku,

  • posiada dostępną dla użytkownika funkcję raportowania numerów seryjnych wszystkich współpracujących z nią taksometrów, na których rejestrowane były kursy, wraz z datą i godziną ich zarejestrowania w kasie; funkcja musi umożliwiać wybór zakresu raportowanych taksometrów według czasu i unikalnego oznaczenia taksometru.

Przepis ten jest przepisem szczególnym i odnosi się wyłącznie do kas stosowanych w taksówkach. Jego zapis określa, iż odłączenie kasy powoduje blokadę taksometru najpóźniej po zakończeniu kursu danej taksówki, dlatego użytkowana kasa może zostać w takiej sytuacji zainstalowana w innej taksówce realizując w ten sposób funkcję, do której jest przeznaczona tj. ewidencję obrotu. Tym samym jedna kasa rejestrująca może, w zgodzie z przepisami prawa, ewidencjonować obrót w więcej niż jednej taksówce pod warunkiem oczywiście, iż podczas jazdy jednym z posiadanych samochodów, drugi będzie nieużytkowany. Cytowany przepis dopuszcza możliwość zastosowania w taksówce, obok kasy rejestrującej połączonej nierozłącznie z taksometrem, także kasę wyposażoną w funkcję rozłączania z taksometrem. Jednakże po rozłączeniu kasy i zablokowaniu taksometru nie ma możliwości jego uruchomienia, co powoduje brak możliwości świadczenia usług taksówkarskich przy jego użyciu i wydruku paragonu fiskalnego. W związku z tym przepisem, po spełnieniu ww. przesłanek nie ma przeszkód do zainstalowania kasy rejestrującej w innej taksówce, ponieważ stosowana przez Czytelnika kasa zachowa w pamięci numery seryjne taksometrów, z którymi współpracowała w danym okresie.

Ustawodawca w rozporządzeniu o kasach rejestrujących określił minimum jakie powinien zawierać paragon fiskalny drukowany przez kasę przy świadczeniu usług taksówkami. Są to adres zamieszkania lub siedziby podatnika oraz numer rejestracyjny i boczny taksówki. Bardzo często formalna (wskazywana w CEIDG) siedziba przedsiębiorcy to miejsce, w którym w ogóle nie świadczy on usług, np. jego mieszkanie, mieszkanie rodziców, wirtualne biuro. Jeżeli zatem Czytelnik nie chce na paragonie ujawniać swojego adresu zamieszkania, może określić siedzibę firmy i taki adres nie będący tożsamym z adresem zamieszkania - wykazywać na wydrukach fiskalnych.

Jeżeli zatem w stosowanej przez Czytelnika kasie rejestrującej można dokonać na paragonie fiskalnym zapisu więcej niż jednego numeru rejestracyjnego i bocznego taksówki to będzie możliwość zastosowania jednej kasy fiskalnej w dwóch taksówkach wykorzystywanych naprzemiennie.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm.), §5 ust. 1 pkt 2 lit. a, § 49 pkt 1, 6 i 7 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28.05.2018 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206), § 7 ust. 1 i 2, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z  dnia 14 marca 2013r. w  sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013r., poz. 363).