Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 30, 2016

Jednoosobowa działalność gospodarcza a odliczenie VAT od posiadanych samochodów

0 1282

Podatnikowi nie zatrudniającemu pracowników, nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% podatku VAT od nabycia drugiego samochodu osobowego na potrzeby tylko firmowe, jak również od wydatków eksploatacyjnych związanych z jego użytkowaniem.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20 lipca 2016 roku nr ITPP2/4512-237/16/AJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który chciałby w swojej działalności posiadać dwa samochody osobowe. Jeden z nich byłby używany tylko do celów związanych z działalnością gospodarczą, natomiast drugi zarówno do działalności jak i dodatkowo do celów prywatnych. Przedsiębiorca zamierza oba auta nabyć w leasing. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi przepisami planuje raty leasingowe oraz koszty eksploatacji pierwszego auta rozliczać w 100% VAT, natomiast drugie auto 50% VAT.

Dodatkowo Przedsiębiorca zaznaczył, iż nie zatrudnia pracowników a samochody będą wykorzystywane tylko do czynności opodatkowanych. Natomiast adresem wykonywania działalności przez Przedsiębiorcę jest pokój w domu, więc jest to główne miejsce garażowania pojazdów. Ponadto, w odniesieniu do samochodu który ma być wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Przedsiębiorca wskazał, iż samochód nie będzie wynajmowany, garażowany poza miejscem zamieszkania oraz nie będą określone zasady użytkowania tego samochodu, gdyż samochód posiada konfigurację GPS, i nadzór jest zbędny. Natomiast Przedsiębiorca złoży w urzędzie skarbowym informację VAT-26 oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu tego pojazdu.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy auto prywatno-służbowe może być rozliczane w 50% podatku od towarów i usług, a drugie auto, które jest tylko służbowe, może być rozliczane w 100% podatku do towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż w przypadku samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany zarówno do celów prywatnych jak i związanych z działalnością gospodarczą Przedsiębiorcy będzie przysługiwało, zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych i wydatków związanych z eksploatacją tego pojazdu.

Natomiast w przypadku drugiego z samochodów nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych i wydatków związanych z jego eksploatacją. Zdaniem urzędu skarbowego nie można obiektywnie uznać, że samochód ten będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W sytuacji bowiem, gdy samochód, który ma być wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, nie będzie sprawny, nie można obiektywnie stwierdzić, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie będzie Przedsiębiorca wykorzystywał przedmiotowego pojazdu również do celów prywatnych. Okoliczności tej nie zmieni również fakt, iż Przedsiębiorca złoży naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 i będzie prowadził dla tego samochodu ewidencję jego przebiegu.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Przedsiębiorcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego od zakupu oraz eksploatacji obu samochodów osobowych.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.