Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , JPK

January 1, 2018

JPK dla podatników rozliczających podatek dochodowy w formie ryczałtu i jednocześnie zwolnionych z VAT

0 1165

Korzystam ze zwolnienia z VAT w związku z niską kwotą obrotu. Jestem ryczałtowcem. Czy powinienem prowadzić księgowość mojej firmy elektronicznie i od stycznia 2018 roku przekazywać pliki JPK? Jeśli tak to w jakim programie powinienem prowadzić księgowość?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust.1, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym i nie muszą oni od stycznia 2018 roku składać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT.

Niemniej, należy zaznaczyć, iż od 1 lipca 2018 roku każdy podatnik na wezwanie właściwego organu będzie musiał przekazać informacje z żądanych ewidencji. Zatem prowadzenie ewidencji księgowych przez podatnika zwolnionego byłoby uzasadnione. Ewidencje mogą być prowadzone w dowolnie wybranej przez Podatnika aplikacji. Jednak, w przypadku elektronicznego przekazania danych do ministerstwa układ zapisów musi być zgodny z plikami, na które wskazuje ministerstwo. Np. organ może zażądać przesłania wyciągu bankowego za dany okres. Plik ten musi być przesłany w odpowiednim układzie i konwertowany do JPK_WB.

UZASADNIENIE

Prowadzenie ewidencji księgowych przez podmioty zwolnione ze względu na obroty

Z ustawy o VAT wynika, iż podatnicy u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Celem prowadzenia takiej ewidencji jest ustalenie momentu przekroczenia limitu zobowiązującego do rejestracji VAT. Do wartości ww. sprzedaży nie wlicza się:

  1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

  2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3,

    • a) transakcji związanych z nieruchomościami,

    • b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

    • c) usług ubezpieczeniowych

      • jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

  3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych

Należy zauważyć, iż ustawodawca nie zobligował podmioty zwolnione do elektronicznego prowadzenia ewidencji księgowych.

JPK_VAT dla mikroprzedsiebiorców

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres:

  • dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa,

  • przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej  – w określonym układzie i formacie (schemat xml) – do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek przesyłania plików JPK_VAT mają również mikroprzedsiębiorcy. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcą jest podatnik, którego obroty nie przekroczyły 2 mln euro i jednocześnie zatrudnia mniej niż 10 osób.

Należy dodać, iż w chwili obecnej JPK obejmuje 7 struktur:

  • Struktura 1 – księgi rachunkowe

  • Struktura 2 – wyciąg bankowy

  • Struktura 3 – magazyn

  • Struktura 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT

  • Struktura 5 – faktury VAT

  • Struktura 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów

  • Struktura 7 – ewidencja przychodów

Comiesięczny obowiązek przekazywania będzie dotyczył struktury Ewidencji zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT. Pozostałe struktury będą przekazywane na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.

Przekazywanie danych na żądanie organów podatkowych

Należy zauważyć, iż od 1 lipca 2018 roku każdy podmiot gospodarczy na żądanie organów będzie zobowiązany do wysłania danych dotyczących min.:

  • ksiąg rachunkowych JPK_KR - m.in zestawienie obrotów i sald, dane dotyczące dochodów księgowych, zapisy na kontach księgi głównej i w księgach pomocniczych. Skoro wiemy, że taka transakcja została zawarta, to możemy sprawdzić czy została poprawnie ujęta w księgach rachunkowych;

  • wyciągów bankowych JPK_WB - wszystkie transakcje na rachunku bankowym, m.in. saldo początkowe i końcowe wyciągu, numer IBAN rachunku, dane o poszczególnych transakcjach:

  • faktur VAT - plik stanowi pełne odzwierciedlenie faktur VAT w danym okresie. Zawiera pozycje towarowe każdej faktury oraz informację o samej transakcji, np. dla faktury korygującej przedstawiona jest przyczyna korekty. Faktury zakupu nie podlegają strukturze JPK;

  • podatkowej księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPiR - dotyczy mniejszych podatników, którzy korzystają z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Strukturę sporządzają wyłącznie przedsiębiorcy z KPiR w formie elektronicznej;

  • ewidencji przychodów JPK_EWP - struktura przeznaczona wyłącznie dla firm prowadzących ewidencję przychodów (podatników ryczałtowych), zawiera m.in. kwoty poszczególnych przychodów czy daty wpisów.

Zatem, Czytelnik będąc podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą rozliczającym podatek dochodowy w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz korzystającym ze zwolnienia VAT od 1 stycznia 2018 roku nie musi prowadzić elektronicznie ewidencji księgowej. Niemniej od 1 lipca 2018 roku na żądanie organów Czytelnik będzie musiał przekazywać w formie elektronicznej dane wg wskazanych struktur, a co za tym idzie należałoby prowadzić księgowość za pomocą aplikacji komputerowych, które to mogłyby swobodnie konwertować dane do plików html.

Należy także dodać, że w związku z tym, iż Czytelnik jest zwolnionym podatnikiem nie musi wysyłać JPK-VAT pomimo, że jest mikroprzedsiębiorcą.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 82 § 1b, art. 193a § 1 i art. 287 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Ordynacja podatkowa 2017, poz. 201 z późn. zm.) art. 109 ust. 1, ust. 3, ust. 8a (obowiązujący od 1 stycznia 2018r.), art. 113 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017, poz. 1221 z późn. zm).