Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , JPK

October 2, 2017

JPK jako źródło danych o wierzytelnościach pomiędzy kontrahentami

0 1203

Jestem małym podatnikiem, wykonuję usługi dla różnych firm. Ostatnio nie zapłaciłem podatku VAT, bo nie miałam środków. Urząd zajął wierzytelności u moich kontrahentów bez mojej wiedzy. Skąd urząd czerpie informacje dotyczące moich kontrahentów? Jak postępować, żeby w przyszłości Urząd nie zblokował mi wszystkich środków pieniężnych?

ODPOWIEDŹ

Do ściągnięcia niezapłaconego podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego stosuje środki egzekucyjne zapisane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zajęcie innych wierzytelności jest środkiem obecnie stosowanym coraz częściej w związku z informacjami pozyskiwanymi z JPK. Jednolite pliki kontrolne przesyłane przez dużych, średnich i małych przedsiębiorców wnoszą wiedzę o konkretnych transakcjach pomiędzy podmiotami obrotu gospodarczego. Urzędy skarbowe wykorzystują te dane do realizacji zaległości.

Jeżeli Czytelnik nie będzie posiadał środków finansowych na zapłacenie podatku od towarów i usług, może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z egzekucji, na czas oznaczony lub nieoznaczony, z egzekucji w całości lub części określone składniki majątkowe tj. wierzytelności na podstawie konkretnej faktury. Od roku 2018 wszystkie transakcje w obrocie gospodarczym będą transparentne, ponieważ JPK-i będą także przesyłać mikroprzedsiębiorcy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w §2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Obecnie JPK przekazywane są przez duże, średnie i małe firmy. Od stycznia 2018 roku obowiązek przekazywania JPK spocznie również na mikroprzedsiębiorcach. JPK poza transparentnością operacji gospodarczych są nośnikiem rozrachunków pomiędzy przedsiębiorcami.

W przypadku niepłacenia podatków urząd posiada informacje dotyczące wierzycieli Podatnika, który zalega z płatnościami podatków, a kooperuje z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej. Informacja ta wykorzystana jest przez naczelnika urzędu skarbowego do zajęć wierzytelności podatnika. Zajęcie wierzytelności jest jednym ze środków egzekucyjnych, które są prawnie dozwolone.

Niemniej środki egzekucyjne stosowane do ściągania zaległych podatków, przez naczelnika urzędu skarbowego nie mogą być najbardziej uciążliwe. W sytuacji kiedy Podatnik nie posiada innego majątku poza zajętymi wierzytelnościami, może wystąpić do naczelnika, ze względu na jego ważny interes, o zwolnienie, na czas oznaczony lub nieoznaczony, z egzekucji w całości lub części zajętych wierzytelności, bądź o rozłożenie na raty zaległości z tytułu VAT. Procedura zastosowania ulgi w formie rat, jest procedurą wydłużoną w czasie i obarczoną złożeniem wielu dokumentów.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 roku, poz. 201 z póżn. zm.), art.1a pkt 12, art. 13 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1201 z późn. zm.).