Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

March 22, 2015

Kasa fiskalna w działalności okresowej

0 994

Dopuszczalne jest używanie tej samej kasy fiskalnej po wznowieniu działalności gospodarczej (kasa była używana przed likwidacją działalności), pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowej pamięci fiskalnej, a urząd skarbowy nada ufiskalnionej kasie nowy numer ewidencyjny.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2015 roku nr IBPP3/443-1412/14/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej działalności gospodarczej do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu domków letniskowych. Działalność prowadzona jest w okresie letnim, tj. lipiec – sierpień. Ze względu na wysoki podatek od nieruchomości naliczany Podatnikowi przy zawieszeniu działalności przez Urząd Gminy, co roku po zakończeniu sezonu wakacyjnego Wnioskodawca działalność likwiduje. Ta sytuacja powtarza się co roku: rejestracja z dniem 1 lipca – likwidacja z dniem 31 sierpnia. W lipcu 2014 roku Podatnik rozpoczął sprzedaż ewidencjonowaną za pomocą kasy rejestrującej, o czym powiadomił właściwy urząd skarbowy.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii ustalenia, czy w związku z likwidacją działalności musi robić odczyt pamięci fiskalnej i wymieniać pamięć fiskalną na nową, wiedząc, że w następnym roku w okresie letnim zarejestruje tę samą działalność o tej samej nazwie pod tym samym numerem NIP.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów prawa wynika, iż pamięć kasy fiskalnej po zlikwidowaniu działalności staje się bezużyteczna, w związku z tym istnieje konieczność jej wymiany zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że po zlikwidowaniu działalności Podatnik winien zgłosić posiadaną kasę rejestrującą do serwisanta, celem dokonania odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy. Odczyt zostanie dokonany po uzgodnieniu terminu z pracownikiem urzędu skarbowego, a z odczytu sporządzony zostanie protokół. Protokół oraz wszystkie dokumenty wygenerowane przez kasę rejestrującą Podatnik winien przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Wobec powyższego dopuszczalne jest używanie tej samej kasy po dokonaniu wymiany modułu z pamięcią fiskalną kasy rejestrującej, pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowego modułu fiskalnego. Jeżeli więc zostanie dokonana wymiana pamięci fiskalnej, a uprawniony urząd nada ufiskalnionej kasie nowy numer ewidencyjny, użytkowanie przedmiotowej kasy przez Podatnika będzie możliwe.

Przy wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej Podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej od momentu dokonania pierwszej sprzedaży na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych. Fakt przerwy w działalności związany z likwidacją działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne jej zainicjowanie, bez względu na to czy o tym samym profilu czy innym, na gruncie unormowań regulujących obowiązek ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie ma znaczenia.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w związku ze wznowieniem prowadzenia działalności gospodarczej, Podatnik nie będzie miał możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz podmiotów o których mowa w art. 111 ust. 1 ww. ustawy, bowiem wcześniej powstał wobec niego obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 15 i 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.