Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

November 13, 2015

Kasa rejestrująca w stołówce szkolnej

0 1085

Szkoła nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły oraz Gimnazjum i Przedszkola.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 października 2015 roku nr IPTPP3/4512-266/15-4/JM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Szkoła Podstawowa, która prowadzi stołówkę. W ramach prowadzonej działalności, zgodnie ze statutem gwarantuje uczniom uczęszczającym do szkoły zapewnienie posiłków. Z posiłków korzystają uczniowie i nauczyciele szkoły, wychowankowie i nauczyciele Przedszkola Samorządowego, a także uczniowie i nauczyciele Gimnazjum. Przedszkole oraz gimnazjum nie posiadają własnej stołówki, ze względu na brak warunków lokalowo-technicznych i mieszczą się w jednym budynku. Funkcjonowanie stołówki służy zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych przez jednostki systemu oświaty, a w szczególności wpierania prawidłowego rozwoju dzieci i uczniów.

Szkoła prowadzi stołówkę, która stanowi integralną część szkoły. Prowadzona stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a jej prowadzenie jest ściśle związane z działalnością jednostki. Stołówka w szkole jest prowadzona na zasadach określonych w art. 67a ustawy o systemie oświaty. Wpłaty za sprzedaż posiłków odbywają się w następujący sposób: Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej wpłacają na kwitariusz przychodowy opłaty w formie gotówki. Gotówka jest wpłacana na wydzielony rachunek szkoły podstawowej. Za część uczniów odpłatność regulowana jest przez ośrodki pomocy społecznej na podstawie stosownych decyzji i list. Ośrodki dokonują płatności za obiady dla uczniów na podstawie faktur na rachunek Szkoły Podstawowej.

W związku z powyższym Szkoła zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w tej sytuacji konieczne jest posiadanie przez Szkołę Podstawową kasy rejestracyjnej dla celów ewidencjonowania wszystkich świadczonych dla uczniów i nauczycieli usług stołówkowych, albo tylko usług stołówkowych świadczonych dla uczniów i nauczycieli gimnazjum oraz dzieci i nauczycieli przedszkola.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż świadczone przez Szkołę usługi stołówkowe dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Usługi będące przedmiotem wniosku świadczone są w stołówce prowadzonej przez Szkołę Podstawową na rzecz uczniów i nauczycieli z tej Szkoły. Tym samym spełnione są warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej obrotu z tytułu usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej, do 31 grudnia 2016 roku, na mocy § 2 ust. 1 w zw. z poz. 45 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast odnosząc się do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży z tytułu świadczenia usług stołówkowych, z których korzystają uczniowie i nauczyciele Gimnazjum oraz dzieci i nauczyciele Przedszkola, to Szkoła wystawia faktury dokumentujące przedmiotowe usługi na Gimnazjum i Przedszkole na podstawie przedstawionej listy uczniów lub dzieci z wyszczególnioną liczbą posiłków dla każdego ucznia lub dziecka w danym miesiącu. Na fakturze jest zawarta informacja „za obiady dla uczniów (dzieci) i nauczycieli wg załączonej listy”.

Reasumując, Szkoła nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz Gimnazjum i Przedszkola.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 w zw. z poz. 45 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.