Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

December 18, 2018

Kasa rezerwowa - prawo do ulgi na jej zakup

0 1218

Fiskalizacja kasy – po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania lub w związku z dobrowolnym rozpoczęciem ewidencjonowania - kolejnych kas, w tym kas rezerwowych, nie uprawnia podatnika do skorzystania z ustanowionej ulgi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 listopada 2018 rokunr 0111-KDIB3-2.4012.588.2018.2.MGO

Sytuacja Podatnika

W czerwcu 2018 r. nastąpiło przekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W związku z powyższym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi Wnioskodawca zobowiązany był do zakupu kasy fiskalnej, nie później niż do dnia 1 września 2018 r. W dniu 19 czerwca 2018 r. Wnioskodawca wysłał do urzędu skarbowego, zawiadomienie o rozpoczęciu w dniu 21 czerwca 2018 r. ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu następującej liczby kas fiskalnych: 2 sztuki, w tym 1 sztuka jako kasa rezerwowa. Zgodnie ze złożonym zawiadomieniem kasy w tym kasa rezerwowa zostały zainstalowane w dwóch punktach.

Zakup pierwszej kasy fiskalnej nastąpił 21 czerwca 2018 r. W tym dniu została dokonana fiskalizacja i od tego dnia prowadzona jest przy jej użyciu ewidencja sprzedaży.

Zakup kasy rezerwowej nastąpił w kolejnym miesiącu, czyli w lipcu 2018 r. Fiskalizacja kasy została dokonana 27 lipca 2018 r., kasa jest nieużytkowana, Wnioskodawca nie prowadzi za jej pomocą ewidencji sprzedaży. Została zakupiona w związku z możliwością ewentualnej awarii pierwszej kasy, a także w związku z planami dalszego rozwoju firmy.

W przedmiotowej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia ulgi na zakup drugiej kasy fiskalnej tj. kasy rezerwowej.

Stanowisko Dyrektora

Aby odpowiedzieć na pytanie Wnioskodawcy należy rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do kasy rezerwowej Wnioskodawca spełnił warunki uprawniające do odliczenia kwoty wydatkowanej na jej zakup.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że we wskazanym przypadku znajdzie zastosowanie § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, z którego wynika, że podatnicy są obowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania w terminach określonych w § 5 przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas zgłoszonych do urzędu skarbowego. Obowiązek zastosowania do ewidencjonowania kolejnych kas, istnieje od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania, wynikająca ze zgłoszenia, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, że przepisy dotyczące prawa do odliczenia określonej w przepisach wartości ceny zakupu kasy rejestrującej dotyczą zarówno podatników, u których występuje obowiązek ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy, jak i podatników, którzy mimo braku takiego obowiązku dobrowolnie rozpoczynają ewidencjonowanie.

Warunkiem skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących przez podatnika, jest rozpoczęcie ewidencjonowania od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca obrotu przy zastosowaniu 1/5 liczby kas (w zaokrągleniu w górę do liczby całkowitej) zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W przedmiotowej sprawie ten warunek nie został spełniony. Jak wynika bowiem z opisu sprawy, Wnioskodawca w wysłanym do urzędu skarbowego zawiadomieniu zadeklarował zamiar ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu dwóch kas w tym jednej jako kasy rezerwowej. Fiskalizacja pierwszej kasy nastąpiła 21 czerwca 2018 r. i od tego dnia prowadzona jest przy jej użyciu ewidencja sprzedaży, natomiast fiskalizacja kasy rezerwowej nastąpiła w następnym miesiącu tj. 27 lipca 2018 r.

Tym samym należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie zachował ciągłości o której mowa w § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. dotyczącej wprowadzenia do użytku kas, gdyż kasa rezerwowa nie została zainstalowana w obowiązującym terminie tj. w niniejszym przypadku od 1 lipca 2018 r.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie spełnił warunku określonego w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r., a tym samym nie nabył prawa do odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT na zakup drugiej wskazanej w zgłoszeniu kasy rejestrującej (tj. kasy rezerwowej).

Podstawa prawna: § 5, § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz § 2 ust. 1 pkt 2 dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.