Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 28, 2013

Kaucja gwarancyjna a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1197

Zatrzymanie części wynagrodzenia wykonawcy jako kaucji na poczet należytego wykonania umowy o roboty budowlane albo kwoty kaucji z tytułu rękojmi i gwarancji nie powoduje po stronie Spółki obowiązku korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającej na tę część należności w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2013 roku nr ITPP1/443-588/13/KM.

Sytuacja Podatnika

Spółka, w związku z wykonaniem na jej rzecz robót budowlanych, wypłaca, na podstawie wystawionych faktur VAT, wynagrodzenie wykonawcy ww. robót. W przypadku niezłożenia przez wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, Spółka dokonuje potrącenia kwoty kaucji pieniężnej z pierwszej płatności (z pierwszej faktury częściowej) jako formę zabezpieczenia zobowiązań wykonawcy. Podobnie jest w przypadku zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji jakości, Spółka dokonuje potrącenia kwoty kaucji na zabezpieczenie ww. roszczeń, z faktury końcowej. Jednakże, gdy wykonawca złoży Spółce zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, Spółka zwraca wykonawcy potrąconą kwotę kaucji pieniężnej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w odniesieniu do kwoty kaucji zatrzymanych przez Spółkę na poczet należytego wykonania umowy o roboty budowlane albo kwoty kaucji z tytułu rękojmi i gwarancji zastosowanie znajdzie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązującego art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. 

Natomiast przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia kaucji. W budownictwie kaucja gwarancyjna to określana - z reguły procentowo - kwota należności wynikających z tytułu wykonanych robót, zatrzymana przez inwestora na określony okres do momentu ich zakończenia tytułem gwarancji. Stanowi ona formę zabezpieczenia należytego wykonania robót przez wykonawcę bądź też służy do pokrycia roszczeń wynikających z ich niewykonania czy też nienależytego wykonania. Co do zasady ma charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo. Zakres gwarancji, jej okres oraz zasady rozliczania się z pobranych kaucji są ustalane pomiędzy inwestorem i wykonawcą w zawartej umowie.

W omawianym przypadku strony umówiły się, iż w celu zabezpieczenia interesu Spółki wykonawca powinien przedłożyć gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, w przypadku jej braku Spółka zatrzymuje określoną kwotę „kaucji”, która podlega zwrotowi na konto wykonawcy po zakończeniu budowy i odbiorze końcowym. Ponadto umowa przewiduje, że Spółka zatrzyma z ostatniej faktury 5% wartości brutto zamówienia w celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji jakości, która to suma może być zwrócona wykonawcy pod warunkiem uzyskania przez Spółkę od wykonawcy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej na zabezpieczenie ww. roszczeń. Powyższa kwota kaucji zostaje zwolniona po 3 lub 5 letnim okresie gwarancji jakości i rękojmi.

Wobec powyższego nie można, w tym przypadku, dokonanego przez Spółkę potrącenia kaucji utożsamiać z sytuacją, w której nie wywiązuje się Ona ze swoich zobowiązań pieniężnych. Zatem Spółka nie będzie zobowiązana na mocy art. 89b ust. 1 ww. ustawy do częściowej korekty podatku naliczonego, pod warunkiem, że pozostała część należności została uregulowana w terminie.

Podstawa prawna: art. 89 b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.