Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 27 stycznia 2016 roku (sygn. SA/Gd 1601/15) wskazał, że kaucja pobierana na zabezpieczenie wykonania zobowiązania (dostarczenia zużytych części), nie może zostać uznana za zapłatę za dostawę towarów, dopóki nie zaistnieje przesłanka do wykorzystania tego zabezpieczenia, tj. niewykonanie zobowiązania.

Spółka zajmująca się dystrybucją nowych i regenerowanych części zamiennych, zawierała ze swoimi klientami umowę na dostawę w określonych terminach zużytych części zamiennych - chodzi o nabywców części zamiennych. Tytułem zabezpieczenia realizacji umowy - faktycznego dostarczenia jej zużytych części zamiennych, spółka żądała od swoich kontrahentów wpłaty kaucji.

Samo uiszczenie kaucji nie stanowiło zapłaty w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT stanowiącej podstawę opodatkowania. Miało to miejsce w sytuacji braku dostarczenia spółce przez jej kontrahenta odpowiedniej ilości zużytych części zamiennych - wówczas otrzymana kaucja przepadała na jej rzecz w proporcjonalnej kwocie. Tym samym dopiero tę część otrzymanej przez spółkę kaucji, która rozliczona w późniejszym okresie podlegała przepadkowi, należało traktować jako wynagrodzenie za dokonaną dostawę, stanowiące podstawę opodatkowania.