Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

June 1, 2015

Kaucja na zabezpieczenie zobowiązania podatkowego VAT a odsetki podatkowe

0 1048

W trakcie kontroli VAT urząd podjął decyzję o zabezpieczeniu pewnej kwoty. Wyraziłem wolę wpłacenia kaucji w podanej przez urząd kwocie w zarządzeniu zabezpieczenia. W sytuacji kiedy urząd odstąpi od zabezpieczenia, to czy otrzymam zwrot kwoty wraz z odsetkami? A czy w sytuacji kiedy urząd uzna za należną zapłatę tej kwoty, to czy będą biegły odsetki do dnia wydania decyzji?

ODPOWIEDŹ

W trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji odstąpienie od zabezpieczenia oznacza jego uchylenie. Wobec tego faktu, wpłacona kaucja na zabezpieczenie zobowiązania podatkowego VAT przed wydaniem decyzji, zostanie zwrócona wraz z odsetkami w wysokości oprocentowania rachunku, na którym została złożona kaucja. Natomiast od dnia zabezpieczenia środków pieniężnych nie nalicza się odsetek podatkowych, ale tylko za okres zabezpieczenia i tylko od kwoty, która została zaliczona na poczet zaległości VAT wynikających z decyzji.

UZASADNIENIE

W toku kontroli podatkowej przed wydaniem decyzji organ może dokonać zabezpieczenia zobowiązania podatkowego w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub ustawy Ordynacja podatkowa. Z treści pytania wynika, że zostało doręczone zarządzenie zabezpieczenia, co oznacza, że kaucję wpłacono w myśl art. 166 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) i środki te zgodnie z art. 165 § 2 zostały wpłacone na wydzielony oprocentowany rachunek bankowy organu egzekucyjnego z oprocentowaniem udzielonym przez bank dla wkładów wypłacanych na żądanie.

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli zabezpieczenie będzie trwać dłużej niż trzy miesiące Podatnik może złożyć wniosek o wpłacenie kwoty kaucji na rachunek lokaty terminowej. W przypadku uchylenia zabezpieczenia kwota kaucji wraz z odsetkami w wysokości oprocentowania na rachunku będzie zwrócona Podatnikowi.

Kwestia nienaliczania odsetek uregulowana została w art. 54 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 54 § 1 pkt 1 odsetek za zwłokę nie nalicza się za okres zabezpieczenia, od zabezpieczonej kwoty zobowiązania, jeżeli objęte zabezpieczeniem środki pieniężne, w tym kwoty uzyskane za sprzedaży objętych zabezpieczeniem rzeczy lub praw, zostały zaliczone na poczet zaległości podatkowych. Wobec tak sformułowanego przepisu za czas trwania zabezpieczenia odsetki podatkowe nie będą naliczane, jeżeli kwota kaucji zostanie zaliczona na poczet zaległości VAT.

Trzeba dodać, iż w przypadku kaucji niezbędny jest wniosek Podatnika o jej złożenie w określonej kwocie oraz dyspozycja o zaliczeniu kwoty kaucji na zaległości podatkowe VAT wynikające z decyzji, która zakończy postępowanie zabezpieczające. Wówczas urząd dokona stosownych przerachowań i rozliczeń dotyczących odsetek podatkowych oraz związanych z oprocentowaniem złożonej kwoty i zawiadomi Podatnika.

Paulina Pawluk