Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

May 29, 2012

Kiedy można dokonać utylizacji kasy rejestrującej

0 1042

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług informatycznych oraz serwisowania sprzętu komputerowego. Prowadzę ewidencję za pomocą kas rejestrujących. W ciągu najbliższych miesięcy pamięć fiskalna w kasie rejestrującej zostanie w całości wyczerpana. Czy po dokonaniu odczytu modułu pamięci fiskalnej kasy, w związku z zaprzestaniem rejestracji przy jej pomocy, mogę niezwłocznie przekazać kasę rejestrującą wraz z modułem fiskalnym do utylizacji?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie można przekazać kasy do utylizacji bezpośrednio po dokonaniu jedynie odczytu jej pamięci fiskalnej. Utylizacji można dokonać wyłącznie po wykonaniu czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy z udziałem pracownika urzędu skarbowego, na podstawie której zostanie sporządzony protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia dotyczącego kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

UZASADNIENIE

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (zwanym dalej rozporządzeniem).

Zgodnie z § 2 pkt 6 rozporządzenia, przez moduł fiskalny kasy rozumie się urządzenie ewidencjonujące obrót i wyliczające kwoty podatku należnego, a także sterujące w jednoznaczny sposób wydrukiem wszystkich dokumentów drukowanych przez kasę oraz wyświetlaczem kasy. Natomiast w myśl § 2 pkt 10 rozporządzenia, pod pojęciem pamięci fiskalnej kasy rozumie się urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych pod kontrolą programu pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

Na podstawie § 7 ust.8 rozporządzenia, zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 8 podatnik jest obowiązany przechowywać kopie dokumentów kasowych przez okres wymagany w ustawie oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości.

Pamięć fiskalna podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach określonych w ust. 8, jest przechowywana zgodnie z ust. 1 pkt 8 przez podatnika w warunkach umożliwiających jej odczyt. Obowiązek przechowywania nie dotyczy sytuacji, kiedy był dokonany odczyt pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy i fakt ten potwierdzają zapisy protokołu, o którym mowa w ust. 8. Obowiązek ten również nie dotyczy sytuacji, gdy producent krajowy lub importer dokonujący wymiany pamięci fiskalnej kasy potwierdzi w książce kasy brak możliwości odczytu pozostałej części zapisów tej pamięci niezawartych w protokole (§ 7 ust. 9 rozporządzenia).

W oparciu o wyżej wymieniony protokół z czynności odczytania zawartości pamięci kasy, naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego dokonuje wykreślenia tej kasy z rejestru urządzeń kasowych. Jednocześnie należy wskazać, iż ustawodawca nie określił terminu przechowywania ani sposobu likwidacji zużytych kas, a ochroną objął tylko pamięć fiskalną kas rejestrujących.

Mając na względzie fakty przedstawione w pytaniu, w oparciu o powołane powyżej przepisy prawne jednoznacznie należy stwierdzić, iż w konsekwencji, po wycofaniu kas rejestrujących z użytku i dokonaniu wszelkich formalności określonych przepisami prawa, rozporządzanie kasami pozostaje w gestii podatnika. Zatem w przypadku, gdy zajdzie konieczność zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej lub wymiany pamięci fiskalnej, to dopiero po dokonaniu pełnego odczytu pamięci fiskalnej za cały okres funkcjonowania kasy, udokumentowaniu tego faktu stosownym protokołem oraz wyrejestrowaniu kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, będzie Pan mógł przekazać kasę lub moduł fiskalny do utylizacji, zgodnie z odrębnymi procedurami.

Wioletta Gramis