Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

February 2, 2014

Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT w eksporcie towarów

0 992

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży elementów drewnianych. Sprzedaż prowadzi na rzecz podmiotów spoza terytorium Wspólnoty (eksport bezpośredni). Przy dokonywaniu odprawy korzysta z usług Agencji Celnej, która dla potrzeb procedur celnych działała jako przedstawiciel bezpośredni. Mamy problem z określeniem daty otrzymania dokumentów. Czy Spółka dla celów spełnienia wymogów niezbędnych dla zastosowania stawki 0% jest uprawniona do przyjęcia, jako daty otrzymania dokumentu celnego (komunikatu IE-599) potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE, datę otrzymania dokumentu celnego przez Agencję Celną, czy będzie to data otrzymania dokumentów przez Spółkę od Agenta?

ODPOWIEDŹ

W opisanej przez Państwa sytuacji za datę otrzymania komunikatu IE-599 Spółka będziecie mogła przyjąć datę wpływu przedmiotowego komunikatu do Agencji Celnej pod warunkiem, że Agencja Celna działa na podstawie udzielonego przez Państwa upoważnienia do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego lub pośredniego.

UZASADNIENIE

Regulacje dotyczące uprawnienia Spółki do działania przy dokonywaniu procedur celnych przy pomocy przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego wynikają z Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (zwany dalej WKC). I tak, na mocy art. 5 ust. 1 na warunkach określonych w art. 64 ust. 2 i z zastrzeżeniem przepisów przyjętych w ramach art. 243 ust. 2 lit. b) każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi celem dokonania wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego. Przy czym w myśl wskazanego art. 5 ust. 2 WKC przedstawicielstwo może mieć charakter bezpośredni i w tym przypadku przedstawiciel będzie działać w imieniu i na rzecz innej osoby. Przedstawicielstwo może mieć również charakter pośredni, w tym przypadku przedstawiciel będzie działać we własnym imieniu lecz na rzecz innej osoby. Natomiast w myśl art. 76 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne czynności dokonane przez przedstawiciela w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby, która go ustanowiła. Z analizy wskazanych przepisów jednoznacznie wynika, że Państwa Spółka dokonując eksportu elementów drewnianych przy dokonywaniu odprawy może korzystać z usług agencji celnej, która dla potrzeb procedur celnych będzie działać jako przedstawiciel bezpośredni lub pośredni. Przy czym zgodnie ze wskazanym art. 76 ustawy Prawo celne czynności dokonane przez przedstawiciela, w ramach udzielonego upoważnienia będą wywoływać bezpośrednie skutki dla Waszej Spółki. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo) – art. 96 ustawy z dnia 23.04.1964 Kodeks Cywilny.

Zasady i warunki stosowania preferencyjnej stawki 0% VAT przy eksporcie towarów zostały określone w art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z art. 41 ust. 4 i 6, w eksporcie towarów (eksport bezpośredni) Spółka ma prawo zastosować stawkę 0% VAT jednakże pod warunkiem otrzymania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli natomiast warunek powyższy nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu we wskazanym terminie będą miały zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy o VAT). Przy czym zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Zatem w przedstawionym przez Państwa przypadku, Spółka powinna uznać za datę otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium RP datę wpływu tych dokumentów do agencji celnej, działającej na rzecz Spółki na podstawie udzielonego przez Państwa upoważnienia w formie przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego

Kamila Paliwoda-Alejun