Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

April 1, 2018

Kiedy należy anulować fakturę, kiedy wystawić korektę a kiedy notę korygującą

0 1170

Czynny podatnik VAT wysłał nabywcy towar wraz z załączoną fakturą. Nabywca nie odebrał towaru i w ten sposób towar wraz z fakturą wrócił do sprzedającego. Czy w takim przypadku sprzedający powinien wystawić fakturę korygującą do wcześniej wystawionej faktury?

ODPOWIEDŹ

Czynny podatnik VAT nie będzie musiał wystawiać faktury korygującej dla wcześniej wystawionej faktury, lecz powinien ją anulować. Wynika to z faktu, iż faktura pierwotnie wystawiona nie została wprowadzona do obrotu prawnego. Pod tym pojęciem należy rozumieć nie wprowadzenie faktury do rejestru VAT nabywcy. Bardzo istotny jest w tym przypadku brak faktury u nabywcy, a w związku z tym brak możliwości odliczenia wynikającego z niej podatku.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz czynnych podatników VAT są zobowiązani do wystawiania faktur. Faktury mogą zostać wystawione przez sprzedającego także na rzecz innych podmiotów (wystawienie na żądanie). Wystawianie faktur łączy się często z koniecznością ich poprawiania (korygowania) z różnych przyczyn. Można wyróżnić trzy rodzaje takich czynności :

  • a) anulowanie faktury,

  • b) wystawienie faktury korygującej,

  • c) wystawienie noty korygującej, która zgodnie z treścią art.106k ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) jest traktowana tak jak faktura: Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki … może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Należy odróżnić czynność w postaci anulowania faktury od dwóch pozostałych czynności. Anulowanie faktury może nastąpić tylko wtedy, gdy faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego (nie została dokonana). Pod pojęciem wprowadzenia do obrotu prawnego należy rozumieć taką sytuację, w której nabywca towaru lub usługi:

a) odebrał towar lub usługę,

b) nabywca akceptuje treść faktury oraz

c) wprowadza fakturę do swojego rejestru VAT.

Takie rozumienie anulowania faktury potwierdza między innymi treść interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 22.05.2013 r., sygn. IPPP2/443-312/13-3/MM: „Faktura … jedynie sporządzona, a nie wprowadzona do obrotu prawnego (faktura anulowana), nie jest zatem fakturą wystawioną w rozumieniu art.106 ust.1 ustawy o VAT. W konsekwencji anulowania faktury … podatnik nie wykazuje wartości w niej zawartych w deklaracji VAT”. Faktury anulowane powinny być przechowywane u wystawcy tak jak inne faktury, czyli do okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (faktury powinny zostać przekreślone i opatrzone datą oraz przyczyną anulowania – np. brak odebrania towaru przez nabywcę). Innymi słowy, wystawiona faktura będzie podlegała anulowaniu, gdy nie została wykonana czynność, która normalnie podlegałaby opodatkowaniu.

Czym innym jest natomiast wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Generalna różnica polega na tym, że fakturę korygującą wystawia zawsze wystawca faktury pierwotnej, a notę korygującą odbiorca faktury (w pewnych okolicznościach). Sytuacje w których wystawia się oba typy faktur obrazuje tabela.

Przyczyny wystawienia faktury korygującej (art.106 j ust.1)

Przyczyny wystawienia noty korygującej

(art.106k ust. 1 w powiązaniu z art. 106e ust.1 pkt 8-15)

udzielenie obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

udzielenie opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10

dokonanie zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

dokonanie zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

podwyższenie ceny lub stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Jeżeli faktura otrzymana przez nabywcę zawiera błędy, to nabywca może wystawić notę korygującą, przy czym musi tu wystąpić akceptacja wystawcy faktury pierwotnej (art.106 ust.2). Nota korygująca musi zawierać dane zgodnie z art.106k ust.3. Nabywca nie może wystawić noty korygującej w przypadkach określonych w art.106e ust.1

8) miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,

9) ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto),

10) kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

11) wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

12) stawki podatku,

13) sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

14) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

15) kwoty należności ogółem.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.106e ust.1 pkt 8-15, art.106j ust.1 oraz art.106k ustawy o VAT.