Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik prowadzi działalność od 3 lat i jest zwolniony przedmiotowo z VAT ze względu na szkołę języków obcych (usługi zwolnione z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT) oraz podmiotowo do limitu ze względu na tłumaczenia językowe. Obecnie zamierza rozszerzyć działalność o sprzedaż podręczników do nauki j.obcego. Sprzedaż podręczników przewyższy 200.000 zł i nastąpi w ciągu jednego miesiąca. Czy podatnik wchodząc na VAT musi zastosować proporcję do odliczenia tylko w tym jednym m-cu, czy musi stosować proporcję do końca roku pomimo braku sprzedaży opodatkowanej? Jak prawidłowo wyliczyć szacunkową proporcję w tym konkretnym przypadku?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy Podatnik ma możliwość przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych, to nie musi stosować proporcji. Natomiast, gdy Podatnik nie może przyporządkować ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub zwolnionych i zamierza odliczać VAT, musi zastosować proporcję.

UZASADNIENIE

Z zasady ogólnej określonej w art. 86 ust. 1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W przypadkach, gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT i niedające prawa do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub nieopodatkowanych, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT. Przepis ten ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Zgodnie z art.113 ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z uwagi na limit sprzedaży 200.000 zł przekroczy kwotę limitu uprawniającą do tego zwolnienia, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Podatnik zatem stosuje zwolnienie tylko do czynności nauki języków obcych, a pozostałe czynności podlegają opodatkowaniu. Podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia, ale dopiero po upływie roku, licząc od końca 2018 roku (art.113 ust.11 ustawy o VAT). Zatem przez cały 2019 rok Podatnik ma obowiązek opodatkować sprzedaż dot. usług tłumaczenia i dostawy podręczników, a w konsekwencji może odliczać VAT zapłacony przy zakupach związanych z tą sprzedażą. W sytuacji, gdy przedmiotem dostaw są książki oraz podręczniki sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 58.11.1 – książki drukowane, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN – wówczas ich sprzedaż podlega opodatkowaniu według 5% stawki podatku VAT, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 oraz poz. 33 załącznika nr 10 do tej ustawy.

Odnośnie prawa do odliczenia należy wskazać, że odliczenie jest prawem nie obowiązkiem Podatnika. Jeśli Podatnik może powiązać zakupy ze sprzedażą opodatkowaną (tłumaczenia i sprzedaż podręczników), wówczas podatek naliczony związany z tymi zakupami może odliczyć. Podatek związany ze sprzedażą zwolnioną nie podlega odliczeniu. Natomiast w przypadku, gdy Podatnik nie może przyporządkować ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub zwolnionych i zamierza odliczać VAT, musi zastosować proporcję. W omawianym przypadku Podatnik powinien uzgodnić proporcję z naczelnikiem urzędu skarbowego, bowiem proporcja wyliczona na podstawie art.90 ust.3 i 4 ustawy o VAT (tj. na podstawie obrotu z poprzedniego roku) byłaby niereprezentatywna (art.90 ust.8 i ust.9 ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju zwolnione od podatku należy wykazać w pozycji 10, opodatkowane wg stawki 5% wpoz. 15 i 16, opodatkowane wg stawki 23% w poz. 19 i 20.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2a, art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 lit.a, art.90 ust.3, ust.4, ust.8-9, art.113 ust.5 i ust.11 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.