Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami. Kupuje w UE samochody na FV od podatników VAT UE. Rozliczamy to na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na VAT-7 i VAT UE. Są to samochody używane. Kilka samochodów podatnik przed sprzedażą zarejestrował. Czy powinien zapłacić (nie tylko rozliczyć) podatek VAT i złożyć VAT-23?Jak później wygląda sprzedaż samochodu, czy ten ewentualnie zapłacony VAT jest jakoś rozliczany? Czy obowiązek zapłaty podatku VAT dotyczy tylko sprowadzonych nowych samochodów czy wszystkich które zostały zarejestrowane po zakupie?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik powinien rozliczyć i zapłacić podatek VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, które podlegały rejestracji. Zapłacony podatek VAT należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 po stronie podatku należnego i naliczonego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu zachodzi zarówno w stosunku do nowych jak i używanych samochodów, pod pewnymi warunkami, wynikającymi z ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Przepis ten stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju (art. 103 ust. 4).

Art. 99 ust. 10 ustawy o VAT stanowi natomiast, iż w przypadku gdy podatnicy, o których mowa w art. 15, oraz podmioty niebędące podatnikami wymienionymi w art. 15, niemające obowiązku składania deklaracji podatkowej, o którym mowa w ust. 1-3 lub w ust. 8, dokonują jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, deklarację podatkową w zakresie nabywanych nowych środków transportu składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Powyższe przepisy oznaczają, iż Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia ma obowiązek zapłaty podatku z tytułu nabycia samochodu, niezależnie czy nowego czy używanego. Obowiązek złożenia formularza VAT-23, a tym samym zapłaty podatku, występuje gdy:

  • mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu (nowego lub innego) oraz

  • środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju, lub gdy nie podlega takiemu obowiązkowi, a ma być użytkowany na terytorium kraju.

Zapłata ta powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik ma obowiązek przesłać do urzędu skarbowego na formularzu VAT-23 informację o nabytym środku transportu wraz z kopią faktury oraz dowodem zapłaty.

Podatnik rozliczający VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ujmuje w deklaracji VAT-7 w poz. 24 – podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia, oraz w poz. 38 - kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazanego w poz. 24, podlegającą wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3, w związku z ust. 4 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Należy jednak pamiętać o regulacjach zawartych w art. 86a ust. 1, zgodnie z którym w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ustawodawca w art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przewidział sytuacje, w których kwotę podatku naliczonego stanowi 100% podatku od wydatków na zakup i eksploatację pojazdu samochodowego. Dotyczy to m.in. takich przypadków, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika), oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, pod warunkiem, że odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy).

Zatem, jeżeli zakupione samochody będą służyły wyłącznie do celów prowadzonej działalności, tj. do odsprzedaży, oraz ustalono zasady użytkowania wynajmowanych pojazdów które wykluczają ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, Czytelnikowi przysługiwać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu przedmiotowego pojazdu.

Sprzedaż samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowana będzie 23% stawką VAT. Podatek od takiej sprzedaży należy wykazać w poz. 20 deklaracji VAT-7.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów należy wykazać w poz. 23 podstawę opodatkowania i w poz. 24 – podatek należny, w poz. 38 - kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazanego w poz. 24, podlegającą wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3, w związku z ust. 4 ustawy natomiast po stronie podatku naliczonego w poz. 43 wartość netto i poz. 44 – podatek naliczony od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych lub w poz. 45 wartość netto i poz. 46 – podatek naliczony od nabycia towarów i usług pozostałych, w informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu VAT-23 w części C należy podać dane środka transportu

Stanisława Kossobudzka

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 pkt 2 lit.c i ust. 2, art. 86a ust. 1 pkt 2 lit.c, ust. 2, ust. 3 i ust. 5, art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.