Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

July 2, 2012

Kiedy ująć korektę faktury za usługi telekomunikacyjne

0 1246

W prowadzonej firmie wykorzystuję telefon stacjonarny. 8 czerwca otrzymałem fakturę za usługi telekomunikacyjne, z terminem płatności 5 lipca. 22 czerwca otrzymałem fakturę korygującą, zmniejszającą wartość pierwotnej faktury. Kiedy powinienem ująć VAT z faktury pierwotnej i korekty?

ODPOWIEDŹ

Zarówno fakturę jak i jej korektę należy ująć w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy - za lipiec (tj. w terminie płatności wynikającej z pierwotnej faktury) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w przepisie art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług sformułował ogólne zasady odliczania podatku naliczonego przez podatników VAT. W myśl tego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (z wyjątkami wymienionymi w tym przepisie). Jeśli natomiast podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

W niektórych przypadkach szczególny moment powstania obowiązku podatkowego wiąże się również ze szczególnymi zasadami odliczania podatku naliczonego przez nabywcę towarów i usług. Tak jest w przypadku usług telekomunikacyjnych, o których mowa w pytaniu. Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie mediów, na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy.

W przypadku nabycia usług telekomunikacyjnych termin odliczenia związany jest zatem wyłącznie z terminem płatności określonym na fakturze. Nie ma w tym przypadku znaczenia ani data wystawienia faktury, ani data jej otrzymania. Nie jest również istotny termin, w którym podatnik uregulował należność wynikającą z faktury. Jeżeli jednak podatnik nie dokonał odliczenia w powyższym terminie, może to uczynić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Tak więc w opisanym przypadku podatnik może odliczyć podatek naliczony z otrzymanej faktury w deklaracji za lipiec lub za kolejne dwa miesiące, tj. sierpień lub wrzesień.

Jednak z pytania wynika, ze przed nabyciem prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnik otrzymał fakturę korygującą „in minus” - zmniejszającą wartość pierwotnej faktury.

Podstawowa zasada w tym zakresie znajduje się w art.86 ust.10a ustawy o podatku VAT, który stanowi, że w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c (czyli zmniejszającą wartość podatku wynikającą z faktury pierwotnej), jest on zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Na mocy przytoczonych przepisów powinien Pan ująć otrzymaną korektę faktury w rozliczeniu za ten sam okres, w którym przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku z faktury pierwotnej, tj. w deklaracji za lipiec lub jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Iwona Porez