Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

April 1, 2015

Kiedy ująć skonto z tytułu wcześniejszej płatności w WNT

0 1548

Od kontrahenta z Niemiec kupiliśmy w marcu towar. 12 marca kontrahent wystawił fakturę. Termin płatności należności z faktury jest 12 maja, ale jeżeli zapłacimy do 15 kwietnia przysługuje nam skonto 2%. Zamierzamy skorzystać ze skonta. W jakiej wartości ująć fakturę w marcu - ze skontem czy w pełnej wartości? Jeżeli w pełnej to jak rozliczyć skonto?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy wykazać w rozliczeniu za marzec w wysokości pomniejszonej o uzyskane skonto, pod warunkiem, że zapłacą Państwo za fakturę w terminie uprawniającym do uzyskania skonta i uwzględnią je w dokonanej płatności, a deklaracja VAT-7 za marzec zostanie złożona po dokonaniu zapłaty (uzyskaniu prawa do skonta).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym, że, jak piszecie Państwo w pytaniu, towar kupiliście w marcu i 12 marca niemiecki dostawca wystawił fakturę dokumentującą dokonaną dostawę, obowiązek podatkowy z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał w rozliczeniu za marzec.

W myśl art.30a ust.1 w powiązaniu z art.29a ust.1 i ust.7 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania nie obejmuje między innymi kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Oznacza to, że, kwotę skonta za wcześniejszą płatność z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy obowiązkowo uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. Pozostaje jednak pytanie kiedy to zrobić. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w interpretacjach organów podatkowych.

W indywidualnej interpretacji nr IBPP4/443-129/14/LG z 12 czerwca 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zajął następujące stanowisko w tej sprawie: „(...) w przypadku gdy zapłata, w której uwzględniono skonto będzie dotyczyła dostaw z poprzednich miesięcy, tzn. od których obowiązek podatkowy już powstał

i zostały wykazane w odpowiednich deklaracjach, wówczas obrót i podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy pomniejszyć w miesiącu, w którym dokonano zapłaty uprawniającej do skorzystania ze skonta, jednocześnie przy ustaleniu wartości takiej korekty należy zastosować kurs waluty odpowiedni dla faktury pierwotnej. Natomiast w przypadku gdy zapłata, w której uwzględniono skonto, miała miejsce w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu pierwotnej transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego, wówczas skonto należy uwzględnić od razu przy ustalaniu podstawy opodatkowania.” Nieco inaczej w podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej nr IPPP3/443-674/12-2/KT z 3 października 2012 roku uznał, że: „jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (określony zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 cyt. ustawy) spełnione zostały warunki uprawniające Spółkę do zastosowania skonta, Spółka winna zmniejszyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o kwotę należnego skonta.”

Najprościej rzecz ujmując, organa podatkowe uznają, że w sytuacji, gdy nabywca uzyska prawo do skonta (czyli dokona płatności w odpowiednim terminie oraz w wysokości obniżonej o przyznany opust) przed złożeniem deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał obowiązek podatkowy, wartość WNT należy zadeklarować w wysokości uwzględniającej otrzymane skonto. Natomiast w sytuacji, gdy płatność zostanie dokonana po złożeniu deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy wykazać w pełnej wysokości, natomiast uzyskane skonto należy uwzględnić w rozliczeniu za okres, w którym dokonano płatności uprawniającej do skonta. Zatem w opisanej przez Państwa sytuacji, jeżeli dokonają Państwo płatności uwzględniającej otrzymane skonto do 15 kwietnia i deklarację VAT-7 za marzec złożą po dokonaniu płatności, w rozliczeniu za marzec wykażą Państwo wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w obniżonej wartości, uwzględniającej otrzymane skonto. Jeżeli natomiast deklaracja za marzec zostanie złożona przed dokonaniem płatności, w rozliczeniu za marzec wykażą Państwo WNT w pełnej wartości, natomiast otrzymane skonto zostanie uwzględnione w deklaracji za kwiecień 2015. Przy obniżeniu wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o skonto należy zastosować taki sam kurs wymiany walut, jak w przypadku transakcji zakupu (czyli, w opisanym w pytaniu przypadku, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta).

Udzielenie skonta nie musi przy tym być udokumentowane żadnym dodatkowym dokumentem, wystarczy ująć je w prowadzonej ewidencji. Należy przy tym pamiętać, że, zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.c ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwota podatku naliczonego jest tożsama z kwotą podatku należnego. Zatem o otrzymane skonto należy obniżyć zarówno podatek należny jak i naliczony.

Ewa Konarska