Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

May 2, 2014

Kiedy US może zwolnić zajęte z tytułu zaległości VAT środki pieniężne na rachunku bankowym

0 1059

Czy US może zwolnić środki na rachunku bankowym podatnika w przypadku rozłożeniu na raty zaległości VAT ? Czy możliwe jest to również w sytuacji kiedy nie można płacić wynagrodzeń, podatku dochodowego, ZUS - czy US może zwolnić rachunek na pokrycie kosztów bieżącej działalności?

ODPOWIEDŹ

Podatnik może skorzystać z przysługującego mu prawa i złożyć wniosek o uchylenie dokonanej czynności egzekucyjnej w postaci zajęcia rachunku bankowego. W tym celu niezbędne jest złożenie do naczelnika urzędu skarbowego podania wraz ze wskazaniemprzyczyn, skutków oraz załączenie dowodów uzasadniających zaistniałą sytuację oraz podać przyczyny dlaczego rachunek nie może być zajęty. Na podstawie zgromadzonych dokumentów dowodowych naczelnik urzędu będący jednocześnie wierzycielem oraz organem egzekucyjnym postanowi w sprawie uchylenia zajęcia rachunku bankowego.

UZASADNIENIE

1. Spłata zaległości VAT na raty

W przypadku rozłożenia zapłaty podatku VAT na raty naczelnik urzędu skarbowego na podstawie art. 56 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) zawiesza wszczęte postępowanie egzekucyjne. Zawieszenie to polega na wstrzymaniu dokonanych czynności egzekucyjnych i niestosowaniu nowych środków egzekucyjnych, na skutek pojawienia się przeszkód w prowadzeniu tego postępowania tj. w płatności ratalnej zaległości, pojawienia się nowych terminów do zapłaty oraz wysokości kwot VAT do zapłaty.

Fakt zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie uchyla dokonanych czynności egzekucyjnych. Jednakże ustawodawca na etapie zawieszenia postępowania egzekucyjnego dał możliwość uchylenia dokonanych czynności, jeżeli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika oraz kiedy wierzyciel nie sprzeciwia się, o czym mówi art. 58 § 2 u.p.e.a.

Jeśli okaże się, że naczelnik urzędu nie ma podstaw do uchylenia zajęcia rachunku bankowego w trybie art. 58 § 2 ustawy, Podatnik na podstawie art. 58 § 1 u.p.e.a. może wnioskować do organu egzekucyjnego o wyrażenie zgody na wypłatę określonych kwotz zajętego rachunku bankowego jednocześnie przedstawiając dokumenty świadczące o konieczności poniesienia danych wydatków.

Jeżeli Podatnik nie wywiąże się w spłacie jakiejkolwiek raty, naczelnik urzędu w trybie art. 57 § 1 i 1a ustawy egzekucyjnej podejmie zawieszone postępowanie egzekucyjne, wskutek czego może ponownie zająć przedmiotowy rachunek bankowy.

2. Zwolnienie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej

Organ egzekucyjny urzędu skarbowego zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) prowadząc egzekucję zajmuje m.in. wierzytelności znajdujące się na rachunku bankowym. Z chwilą zajęcia bank nie może bez zgody organu egzekucyjnego dokonywać wypłat do wysokości zajętej wierzytelności. Prowadząc działalność gospodarczą brak środków na rachunku bankowym do realizacji zajęcia, stwarza utrudnienie dla swobodnego przepływu wygenerowanego z działalności pieniądza. Wskutek zajęcia bank pomimo wpływów blokuje rachunek do czasu zrealizowaniaprzedmiotowego zajęcia. Należy zaznaczyć, iż ograniczenia w realizacji występują również z tytułu rezerwy na rachunku bankowym, którą to ustala bank.

Mając na uwadze interes podatnika i na jego wniosek zgodnie z art. 13 u.p.e.a. organ egzekucyjny może zwolnić określone składniki majątkowe należące do podatnika, jednakże organ egzekucyjny nie we wszystkich przypadkach zwalnia składniki majątkowe. Przepis ten pozostawia ocenę sytuacji podatnika oraz dowodów organowi.

Innym rozwiązaniem prawnym zapisanym w art. 81 §4 i §5 u.p.e.a., z którego może skorzystać podatnik, jest przedłożenie w banku list płac na wynagrodzenia za pracę lub dokumentów związanych z zapłatą podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne należnych od dokonywanych wypłat na bieżące wynagrodzenia, bowiem zakaz wypłat z rachunku bankowego bez zgody organu egzekucyjnego nie dotyczy wypłat na w/w zobowiązania.

Małgorzata Pereczkowska