Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

May 1, 2013

Kiedy wykazać w deklaracji usługi budowlane świadczone w innym kraju

0 884

Prowadzę firmę, która świadczy usługi budowlane na rzecz niemieckiego podatnika, na nieruchomości położonej na terytorium Niemiec. Czy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje tak jak w przypadku usług krajowych (w momencie otrzymania zapłaty nie później niż 30 dni od daty wystawienia faktury)? 

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia tych nieruchomości. Zgodnie z powyższą zasadą, świadczone przez Państwa usługi budowlane, dotyczące nieruchomości położonych na terytorium Niemiec, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a co za tym idzie moment ich opodatkowania jest ustalany zgodnie z przepisami kraju, w którym położona jest nieruchomość, gdzie wykonywane są te usługi.

Usługi niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce wykazuje się w deklaracji podatkowej VAT-7 i domyślam się, że w pytaniu chodzi Państwu o ustalenie w jakim momencie należy te usługi wykazywać w deklaracji. Otóż naszym zdaniem w tej sytuacji należy odnieść się do przepisów krajowych w zakresie ustalania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych.

Zgodnie z art.19 ust.13 pkt.2 lit.d UPTiU w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Przepis ten stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Opisane w pytaniu usługi należy zatem wykazywać w poz.21 deklaracji VAT-7 według zasad jakie obowiązywałyby gdyby usługi te wykonywane były w Polsce, czyli w momencie otrzymania zapłaty, nie później niż 30 dni od dnia wykonania usługi (a nie dnia wystawienia faktury jak podaje czytelnik). Data wystawienia faktury nie ma w ogóle znaczenia (chyba, że pokrywa się ona z datą wykonania usługi). Datę wykonania usługi określa się na podstawie umowy lub protokołu zdawczo-odbiorczego i od tej daty liczy się 30 dni w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident