Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

July 31, 2014

Kolejne zmiany w ustawie o VAT uproszczą rozliczanie podatku od importu towarów

0 1093

Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Projekt zawiera również pewne ułatwienia dla podatników VAT.

Na początku lipca do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Projekt ten wprowadza między innymi pewne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Pierwsza z tych zmian polega na dodaniu w art.33a ustawy ustępu 12, pozwalającego na rozliczanie przez podatników posiadających status upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO) podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tego importu. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, uprawnionymi do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji VAT są jedynie podatnicy korzystający z procedury uproszczonej. Pozostali podatnicy są obowiązani wpłacać podatek w terminie 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Nowe przepisy mają rozszerzyć krąg podatników uprawnionych do korzystania z uprawnienia do rozliczania VAT w deklaracji o przedsiębiorców posiadających status AEO, czyli uznanych za spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa i wypłacalności. Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy ci nie będą już musieli fizycznie wpłacać podatku należnego z tytułu importu towarów, a będą mogli rozliczyć ten podatek w deklaracji i pomniejszyć go o podatek naliczony, podobnie jak obecnie rozlicza się wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy import usług.

Przypomnijmy, że kwestię nadawania statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego regulują przepisy art.5a rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Podmioty, które chcą uzyskać status AEO muszą przejść odpowiedni proces certyfikacji, a kryteria nadawania takiego statusu obejmują:

  • odpowiednie przestrzeganie wymogów celnych,

  • odpowiedni system zarządzania ewidencjami handlowymi i, gdzie zachodzi taka potrzeba, ewidencjami transportowymi, który umożliwia właściwą kontrolę celną,

  • w razie potrzeby, udokumentowaną wypłacalność, i

  • gdzie ma to zastosowanie, odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony.

Podmiot, który przejdzie taki proces weryfikacji i uzyska status AEO, jest uznawany za przedsiębiorcę wiarygodnego dla administracji celnej i może korzystać z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.

Kolejną zmianą mającą uprościć nieco procedurę rejestracji nowych podatników VAT jest przeformułowanie przepisu art.96 ust.4 ustawy o VAT w taki sposób, że przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą nie będą już mieli obowiązku uzyskiwania potwierdzenia dokonania zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług. Podatnicy ci będą mogli uzyskać takie potwierdzenie na swój wniosek, ale nie będzie to obligatoryjne. W związku z tym, że uzyskanie potwierdzenia rejestracji dla potrzeb VAT kosztuje przedsiębiorców 170 zł, zniesienie obowiązku uzyskania takiego potwierdzenia ma w założeniu autora projektu obniżyć koszty rozpoczynania działalności gospodarczej.

Omawiane powyżej zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Ewa Konarska