Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Komornik jest płatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji numer ITPP2/443-1604a/11/RS z 26 stycznia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Komornik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości dokonanej w trybie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego, jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W złożonym wniosku komornik przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym organ egzekucyjny nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości. Komornik wskazał, że nie dysponuje kwotami uzyskanymi w wyniku sprzedaży, a więc nie ma realnej możliwości pobrania z uzyskanej ceny sprzedaży podatku. Dysponuje on jedynie kwotą rękojmi, która także musi zostać przelana na rachunek depozytowy sądu.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W uzasadnieniu wydanej interpretacji Dyrektor izby Skarbowej przywołał przepis art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Egzekucja z nieruchomości, stosownie do art. 921 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona.

Zdaniem organu podatkowego, z powołanych przepisów wynika, że komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od towarów i usług od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, tj. w sytuacji gdy wykonywane są czynności egzekucyjne. Za czynności te uważa się każde formalne, oparte na przepisach procesowych działanie uprawnionego organu egzekucyjnego, wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji. Zatem charakter płatnika komornik sądowy posiada również, gdy przedmiotem egzekucji są nieruchomości.

Podstawa prawna: art.18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.